Montaż wkładu kominowego. Etapy postępowania

list In: Aktualności On:

Komin do odprowadzania spalin z kotłów zasilanych paliwami stałymi, olejowymi lub gazowymi wymaga zamontowania odpowiedniego wkładu kominowego. Wkład kominowy zapewnia prawidłowe odprowadzanie spalin, a także chroni przed nimi wnętrze komina.

W tym artykule przedstawimy krok po kroku proces montażu wkładu kominowego.

Etapy montażu wkładu kominowego

- W pierwszym etapie prac montażowych należy odpowiednio przygotować komin oraz wkład kominowych. Dokonujemy dokładnych pomiarów i przycinamy rury na wymagany wymiar. Należy przy tym pamiętać, że wkłady kominowe mogą być umieszczone wyłącznie w kominach, których wymiary wynoszą co najmniej 14x14. Jeśli komin jest mniejszy, należy go poszerzyć poprzez frezowanie. Na etapie trzeba też dokładnie oczyścić wnętrze komina.

- Kolejnym krokiem jest wykonanie otworu w miejscu, w którym wprowadzona zostanie stalowa rura.

- Otwór należy wykuć również w miejscu podłączenia kotła w celu późniejszego zamontowania w nim trójnika i wyczystki.

- Po odpowiednim przygotowaniu komina można przejść do etapu wprowadzania do niego wkładu. Najpierw przycinamy poszczególne odcinki wkładu do odpowiedniej długości, a następnie po kolei wprowadzamy je do komina, zwykle używając do tego sznura z poprzeczką.

- Poszczególne odcinki wkładu łączy się ze sobą przy pomocy wkrętów. Bardzo ważne jest, aby łączenia były szczelne. Zaczynamy od odcinka pierwszego, czyli najniższego, na nim montujemy kolejny, a następnie opuszczamy w dół komina, aby możliwe było zamontowanie następnych odcinków. Kielichy odcinków muszą być skierowane ku górze, aby skropliny z pary wodnej mogły bezproblemowo ściekać po ściankach wkładu.

- Kiedy już wprowadzony zostanie cały wkład, montujemy na rurze w dolnej części trójnik pozwalający na połączenie wkładu z kotłem. Wsuwa się go przez wykonany wcześniej otwór w ścianie.

- Następnie na górnym końcu rury montujemy element zmieniający kształt przekroju z owalnego na okrągły.

- Podobny element montujemy do trójnika w dolnej części przewodu kominowego. Poszczególne połączenia należy solidnie uszczelnić, używając silikonu odpornego na wysokie temperatury oraz kwasy.

- U góry komina montujemy obrotową nasadę, określaną mianem strażaka. Jego celem jest zapewnienie odpowiedniego ciągu bez względu na kierunek i siłę wiatru.

- Na wylocie komina przytwierdzamy też kryzę uszczelniającą kanał. To połączenie również należy uszczelnić silikonem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło