Jak podłączyć dolot powietrza z zewnątrz?

list In: Aktualności On:

Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych spalających paliwa stałe wymaga podłączenia systemu odprowadzania powstających w nich gazów. Poza wkładem kominowym obsługującym daną instalację, niezbędne będzie zagwarantowanie dopływu tlenu, koniecznego do podtrzymywania spalania. W zależności od sytuacji może to być dolot górnego powietrza np. przez komin dwuścienny, konieczny przy zamkniętych komorach spalania m.in. w kotłach kondensacyjnych albo system czerpiący powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, gdzie zamontowano kocioł. Przekonajmy się, dlaczego jest to tak ważne i sprawdźmy, jak powinno wyglądać.

Co trzeba wiedzieć o zapotrzebowaniu kotła na powietrze?

Pozyskiwanie ciepła zmagazynowanego w wykorzystywanym węglu lub drewnie, pellecie czy brykietach jest możliwe dzięki zachodzeniu reakcji spalania. W tym celu do paleniska musi być dostarczana odpowiednia ilość tlenu. Dla sprawnej pracy kotła na paliwa stałe do pomieszczenia kotłowni trzeba doprowadzać przynajmniej 2,1 m³ powietrza na godzinę na każdy 1 kW mocy kotła. W tym ok. 0,5 m³/h jest zużywane do normalnej pracy wentylacji, a ok. 1,6 m³/h służy bezpośrednio podtrzymaniu spalania. Warto pamiętać, że zbyt mała ilość powietrza powoduje tzw. niepełne spalanie, które prowadzi do pojawiania się znacznych ilości czadu, będącego powodem śmiertelnych zatruć. Oznacza także mniejszą efektywność zużycia opału.

Jak doprowadzać powietrze do kotłowni?

Powietrze do kotłowni może trafiać dzięki wentylacji grawitacyjnej. W tym celu konieczny jest otwór napowietrzający o powierzchni przynajmniej 200 cm2, który będzie umieszczony co najwyżej na wysokości 1 m, licząc od powierzchni podłogi. Jednocześnie pod stropem kotłowni musi zostać umieszczony otwór odprowadzający zużyte powietrze, prowadzący do ujścia ulokowanego nad połacią dachu, podobnie jak w przypadku pozostałych kanałów wentylacyjnych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło