Jak dbać o rury kominowe?

list In: Aktualności On:

W każdym budynku ogrzewanym urządzeniem spalającym paliwa węglowodorowe musi być zamontowany odpowiedni system służący do bezpiecznego odprowadzania powstających dymów lub spalin. Rozwiązaniem wykorzystywanym zarówno przy modernizacji starszych domów i obiektów użytkowych, jak i budowie nowych jest zastosowanie stalowego owalnego wkładu kominowego. Może on być umieszczony w istniejącym już przewodzie, a także zainstalowany w kominie wykonanym z pustaków lub bloczków. Uzyskanie pełnej efektywności działania wymaga jednak nie tylko prawidłowego wyboru rodzaju materiału, a więc stali żaroodpornej dla paliw stałych i kwasoodpornej dla gazu oraz oleju opałowego, ale także właściwej konserwacji. Przekonaj się, dlaczego będzie ona niezbędna i sprawdź, co należy wiedzieć o jej częstotliwości.

Dlaczego trzeba dbać o przewody kominowe?

Podczas pracy urządzenia grzewczego do komina przedostają się gazy powstające w wyniku zachodzącej reakcji spalania. W przypadku korzystania z węgla kamiennego będą to jednak również osiadające wewnątrz komina sadze, a przy używaniu drewna w różnych postaciach, w tym pelletu zazwyczaj w grę wchodzą rozmaite substancje smoliste. Jedne i drugie cechuje wysoka łatwopalność. W sytuacji, gdy do przewodu dostanie się żar, mogą one więc stanąć w ogniu. Spowoduje to powstanie bardzo wysokiej temperatury sięgającej około 1000°C, co może doprowadzić do pożaru elementów przylegających do komina bądź pokrycia dachowego. Zagrożeniem jest także gwałtowny wzrost ciśnienia, który może rozerwać rurę kominową.

Jak należy konserwować kominy?

Podstawowym sposobem dbania o instalację kominową jest jej regularne czyszczenie. W przypadku kominów, do których podłączone są urządzenia zasilane paliwami stałymi, będzie to konieczne przynajmniej 4 razy do roku przy okazji kontroli kominiarskiej, a przy stosowaniu gazu i oleju opałowego nie mniej niż 2 razy w roku.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło