Fasada jako wizytówka wkładu kominowego
Wśród akcesoriów umożliwiających właściwe korzystanie z urządzeń grzewczych występuje wiele różnych elementów pozwalających na ich podłączenie i właściwą eksploatację. Niektóre z nich mają zbliżone do siebie nazwy, co powoduje wiele pomyłek i zabawnych sytuacji. Jednym z obszarów, gdzie łatwo o pomyłkę z uwagi na zbliżoną terminologię są wkłady kominowe oraz wkłady kominkowe, gdzie pojedyncza litera „k” w nazwie całkowicie zmienia jej sens i znaczenie. Doskonałym przykładem nieporozumienia jest „fasada wkładu kominowego”, która okazuje się elementem nieistniejącym, podczas gdy w większości kominków będzie ona ważną częścią całego systemu. Przyjrzyjmy się bliżej różnicy między wkładami kominowymi a kominkowymi.
Czym jest wkład kominowy?
Wkład kominowy to składający się z kilku komponentów system służący do odprowadzania spalin powstających w urządzeniu grzewczym zasilanym paliwem stałym, gazem lub olejem opałowym. Ma on najczęściej przekrój owalny lub okrągły i jest wykonany ze stali żaroodpornej lub kwasoodpornej, a opcjonalnie również z ceramiki. Wkład kominowy składa się z połączonych ze sobą kształtek. Najniżej znajduje się odprowadzenie skroplin i wyczystka służąca do pozbywania się zanieczyszczeń. Wyżej są proste odcinki rury, w których nieco powyżej kotła, pieca czy kominka znajduje trójnik, a więc element gdzie podłączony jest czopuch doprowadzający dym z komory spalania. Wkład kominowy wychodzi ponad połać dachu i często jest zakończony daszkiem chroniącym wylot przed zanieczyszczeniami oraz opadami atmosferycznymi.
Co trzeba wiedzieć o wkładzie kominkowym?
Wkład kominkowy to element wykonany z żeliwa lub stali kotłowej, będący de facto paleniskiem, w którym spala się szczapy drewna bądź brykiety. Na ogół jest on zamykany przeszklonymi drzwiczkami, a w jego górnej części znajduje się wylot służący do podłączenia do wkładu kominowego. Montuje się go dzięki wykonaniu specjalnej zabudowy.