Fasada jako wizytówka wkładu kominowego

list In: Aktualności On:

Wśród akcesoriów umożliwiających właściwe korzystanie z urządzeń grzewczych występuje wiele różnych elementów pozwalających na ich podłączenie i właściwą eksploatację. Niektóre z nich mają zbliżone do siebie nazwy, co powoduje wiele pomyłek i zabawnych sytuacji. Jednym z obszarów, gdzie łatwo o pomyłkę z uwagi na zbliżoną terminologię są wkłady kominowe oraz wkłady kominkowe, gdzie pojedyncza litera „k” w nazwie całkowicie zmienia jej sens i znaczenie. Doskonałym przykładem nieporozumienia jest „fasada wkładu kominowego”, która okazuje się elementem nieistniejącym, podczas gdy w większości kominków będzie ona ważną częścią całego systemu. Przyjrzyjmy się bliżej różnicy między wkładami kominowymi a kominkowymi.

Czym jest wkład kominowy?

Wkład kominowy to składający się z kilku komponentów system służący do odprowadzania spalin powstających w urządzeniu grzewczym zasilanym paliwem stałym, gazem lub olejem opałowym. Ma on najczęściej przekrój owalny lub okrągły i jest wykonany ze stali żaroodpornej lub kwasoodpornej, a opcjonalnie również z ceramiki. Wkład kominowy składa się z połączonych ze sobą kształtek. Najniżej znajduje się odprowadzenie skroplin i wyczystka służąca do pozbywania się zanieczyszczeń. Wyżej są proste odcinki rury, w których nieco powyżej kotła, pieca czy kominka znajduje trójnik, a więc element gdzie podłączony jest czopuch doprowadzający dym z komory spalania. Wkład kominowy wychodzi ponad połać dachu i często jest zakończony daszkiem chroniącym wylot przed zanieczyszczeniami oraz opadami atmosferycznymi.

Co trzeba wiedzieć o wkładzie kominkowym?

Wkład kominkowy to element wykonany z żeliwa lub stali kotłowej, będący de facto paleniskiem, w którym spala się szczapy drewna bądź brykiety. Na ogół jest on zamykany przeszklonymi drzwiczkami, a w jego górnej części znajduje się wylot służący do podłączenia do wkładu kominowego. Montuje się go dzięki wykonaniu specjalnej zabudowy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło