Kiedy warto zainwestować w przedłużenie komina?

list In: Aktualności On:

W wielu budynkach pojawiają się problemy z ciągiem kominowym. Są one związane m.in. z zastosowaniem nieco przestarzałych technologicznie rozwiązań, które powodują problemy przede wszystkim w domach jedno- i wielorodzinnych. Zbyt niski komin to nie tylko problem utrudniający ogrzanie i wentylację budynku. Ze względu na kłopoty z ciągiem może on także spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Wyjaśniamy, kiedy warto przedłużyć komin.

Co warto wiedzieć na temat ciągu kominowego?

Prawidłowy ciąg kominowy pozwala na efektywne i bezpieczne spalanie różnego rodzaju paliw w instalacji CO oraz w kominkach i wolnostojących piecach. Ma też wpływ na działanie wentylacji grawitacyjnej, która nadal jest rozwiązaniem często stosowanym w większości budynków. Niestety, ze względu na działanie pewnych czynników ciąg kominowy może się zmniejszyć. W celu uzyskania prawidłowego ciągu kominowego niezbędna jest odpowiednia różnica gęstości pomiędzy powietrzem, które znajduje się wewnątrz budynku oraz otaczającym go na zewnątrz powietrzem atmosferycznym. Zależna jest ona m.in. od różnicy temperatur.

Kiedy należy przedłużyć komin? 

W sytuacji, gdy budynek usytuowany jest w otoczeniu wyższych od niego obiektów lub znajduje się np. w bezpośredniej bliskości wysokich drzew, zastosowane rozwiązania architektoniczne mogą okazać się niewystarczające. Oznacza to, że nawet prawidłowo wybudowany i posiadający z pozoru optymalną wysokość komin może nie zapewniać odpowiedniego ciągu, a to skutkuje cofaniem się dymu do kotłowni lub pomieszczeń mieszkalnych np. przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W takiej sytuacji stosuje się przedłużenie komina za pomocą odpowiednio dobranych nasad kominowych, które muszą zostać dopasowane pod względem rodzaju spalanego paliwa. Pozwalają one zrezygnować z nadbudowy komina, która mogłaby zbytnio obciążyć strop oraz są rozwiązaniem ekonomicznym i równie efektywnym.

Jakie są zalety przedłużenia komina?

Przedłużenie komina za pomocą odpowiednio zaizolowanych i dobranych do spalanego paliw elementów jest sposobem na poprawę ciągu kominowego. Rozwiązanie to jest bardzo opłacalne nie tylko ze względu na zwiększenie efektywności spalania i wpływ na komfort termiczny, który odczuwany jest w budynku, ale także ze względów bezpieczeństwa. Cofanie się dymu i brak odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jednym ze skutków nieprawidłowo działającego komina jest zaczadzenie, na które narażamy się, nie tylko korzystając z gazowych piecyków do podgrzewania wody. Równie często źródłem czadu jest instalacja centralnego ogrzewania oraz brak prawidłowego ciągu kominowego w przypadku korzystania z kominków i innych urządzeń grzewczych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło