Jak wygląda montaż kominka?

list In: Aktualności On:

Decyzję o zakupie kominka najlepiej podejmować przed rozpoczęciem budowy domu. Oczywiście montaż kominka jest także możliwy w domu już stojącym, jednak w takim wypadku mogą być konieczne drobne przebudowy, by przystosować istniejący system do nowej instalacji. Dowiedz się, na czym polega montaż kominka.

W miejscu, gdzie ma stanąć kominek, musi być wykonana niepalna posadzka i wywiewna kratka wentylacyjna, a fundament i strop powinny być wzmocnione. Komin musi mieć odpowiednie wymiary. Musisz przemyśleć, jaki rodzaj kominka chcesz zamontować. W przypadku kominków zamkniętych najbardziej istotna będzie jego moc grzewcza, która musi być dopasowana do potrzeb budynku. Kominki otwarte powinny być przede wszystkim dopasowane pod względem wielkości, ponieważ do właściwego spalania potrzebna jest odpowiednia ilość powietrza. Najlepszym sposobem na zapewnienie dopływu powietrza do kominka jest wybudowanie kanału, którego przekrój powinien być dopasowany do rodzaju kominka. 

Kominek z instalacją DGP a wkład z płaszczem wodnym 

Sam montaż kominka, podobnie jak prace przygotowawcze, powinny być zleconej specjalistom, którzy przygotują podłoże, odpowiednio wypoziomują wkład kominowy i połączą przewody. Niezwykle ważne jest, by do budowy użyć odpowiednich bezpiecznych  materiałów.

 Kominek otwarty należy murować z ceramicznej cegły pełnej. Kominek zamknięty to wkład, który trzeba wstawić w odpowiednio przygotowanym miejscu. Kominek z wkładem zazwyczaj instaluje się tak, by był połączony z instalacją DGP. Wtedy należy założyć okap z kroćcami do podłączenia kanałów transportujących powietrze. Jego obudowa powinna być ocieplona od środka specjalnym materiałem. Po zakończeniu prac rozpoczyna się obudowę kominka. Kominek może być także połączony z wodną instalacją centralnego ogrzewania (wkład z płaszczem wodnym). Takie rozwiązanie wymaga rygorystycznego przestrzegania przepisów, ponieważ woda zwiększająca objętość pod wpływem ciepła musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do swobodnego przepływu. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło