Jak dbać o wkład kominowy?

list In: Aktualności On:

Wkład kominowy to element, który ma bezpośredni kontakt ze spalinami. Spełnia wiele istotnych funkcji, gwarantując nie tylko wydajne, ale i bezpieczne spalanie. Musi więc być szczelny, trwały, wytrzymały i odporny - zarówno na szkodliwe substancje, jak i wysokie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Wkłady kominowe z zasady powinny być po prostu solidne i niezawodne. Jednak rola użytkowników jest również bardzo ważna. W tym wpisie podpowiemy, jak odpowiednio dba o wkład kominowy.

Wkład kominowy: przeglądy, czyszczenie, konserwacja

Bez względu na to, jaki rodzaj wkładu kominowego zastosujemy, zawsze należy dbać o regularne przeprowadzanie przeglądów przewodów i pozostałych elementów systemu kominowego. Jest to istotne nie tylko dla wydajnego procesu spalania, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Przeglądy, które koniecznie powinny być wykonywane przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami, najlepiej zaplanować przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Warto skontrolować stan wkładu wcześniej, gdyż ewentualne nieszczelności mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia całego kominka. Regularnych przeglądów nie należy bagatelizować, gdyż mają one bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Istotne znaczenie ma również utrzymywanie wkładu kominowego w czystości. To zadanie z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Bardzo ważne jest regularne usuwanie popiołu z popielnika (po każdym procesie spalania) i sadzy (przydatna będzie specjalna szczotka, która poradzi sobie z pozostałościami sadzy na ściankach wkładu). Niezbędne jest też czyszczenie szyby - najlepiej z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu preparatów.

Koniecznie należy dokładnie usunąć zabrudzenia z wkładu kominowego po zakończeniu sezonu grzewczego. Niezbędna jest wówczas także kontrola elementów ruchomych paleniska, np. kurtyny powietrznej, która musi być drożna. Raz w roku należy dokonywać kontroli systemu regulacji oraz przewodu przyłączeniowego.

Wybór odpowiedniego opału też ma znaczenie

Dbanie o kominek to nie tylko czyszczenie i konserwacja, ale również wybór odpowiedniej jakości paliwa i drewna opałowego. Nieodpowiedni opał może wpływać na kondycję całego kominka i stanowi jeden z czynników przyczyniających się do awarii. Nie należy palić drewnem wilgotnym, drewnem iglastym (występująca w nim żywica powoduje powstawanie trudnej do usunięcia sadzy), impregnowanym, pokrytym farbą czy innymi substancjami chemicznymi. Co więcej, niedozwolone jest wrzucanie do paleniska śmieci, tworzyw sztucznych, płyt wiórowych lub innych nieprzeznaczonych do tego celu przedmiotów. Jest to nie tylko skrajnie szkodliwe dla środowiska naturalnego, ale również negatywnie wpływa na kondycję wkładu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło