Do czego w kominku służy deflektor?

list In: Aktualności On:

Deflektor to istotny element instalacji kominkowych. Najczęściej umieszczany jest nad paleniskiem w kanale wyciągowym lub na rurze oddymiającej. Jego zadaniem jest poprawa ciągu wewnętrznego. Przekonaj się, jakie funkcje spełnia deflektor kominkowy.

Jak działa deflektor kominkowy?

Deflektor często określany jest mianem promiennika lub rozbijacza płomieni. Ten żeliwny (najczęściej) element może mieć różne kształty, rozmiary i masę, co zależy od budowy kominka. Najczęściej swoim wyglądem przypominają wypukłą soczewkę, chociaż istnieją też deflektory np. prostokątne.

Zgodnie z potoczną nazwą deflektor ma na celu rozbijanie, a następnie mieszanie strumienia płonących gazów powstających podczas procesu spalania. Jest to dla nich rodzaj bariery, która spowalnia ich przepływ i odprowadza je na boki. Wszystko to wpływa na poprawę odbioru ciepła ze spalin. Dodatkowo powietrze skuteczniej łączy się z produktami spalania, szybciej usuwając je z komina.

Dlaczego warto zamontować deflektor w kominku?

Zastosowanie deflektora w kominku przede wszystkim wpływa na zwiększenie temperatury w komorze spalania, więc gazy lepiej się dopalają. To z kolei przekłada się na zwiększenie sprawności kominka i efektywność cieplną. Można też spodziewać się mniejszego zużycia paliwa, więc w dłuższej perspektywie można oczekiwać pewnych oszczędności.

Deflektor przekłada się też na trwałość i żywotność kominka. Zmniejszona jest też emisja szkodliwych substancji, ponieważ dopalanie gazów odbywa się w wyższej temperaturze. To bardzo ważne nie tylko dla użytkowników, ale przede wszystkim środowiska naturalnego.

Koszt deflektorów nie jest wysoki, dlatego też warto rozważyć ich zastosowanie w kominku. Jest to zdecydowanie najprostszy i najpopularniejszy rodzaj urządzenia ochronnego.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło