Dlaczego stal to dobry materiał na komin zewnętrzny?

list In: Aktualności On:

Podłączenie urządzenia grzewczego, którego funkcjonowanie wymaga spalania dostarczanego paliwa węglowodorowego, wiąże się z koniecznością zamontowania systemu służącego do odprowadzana na zewnątrz powstających dymów. W sytuacji, gdy jest ono zakładane w obiekcie, gdzie nie ma potrzebnej instalacji, najlepszym rozwiązaniem okaże się komin izolowany zewnętrzny. Urządzenia tego rodzaju są zwykle wykonywane ze specjalnych gatunków stali. Przekonajmy się, jakie mają one właściwości i sprawdźmy, jak wyglądają takie konstrukcje.

Czym jest komin izolowany?

Komin izolowany składa się z trzech głównych elementów. Stanowiący warstwę wewnętrzną przewód dymowy znajdujący się w środku jest zrobiony ze stali wytrzymałej na temperaturę, a jego zadaniem będzie ochrona całości przed emitowanym ciepłem. Element ten otoczony jest materiałem termoizolacyjnym w postaci wełny skalnej lub szklanej, która z jednej strony zabezpiecza przed wychłodzeniem spalin, z drugiej separuje część zewnętrzną, ratując ją przed nadmiernym rozgrzaniem. Ostatnią składową będzie zewnętrzna warstwa stali nierdzewnej zabezpieczającej przed wpływem czynników atmosferycznych i korozją.

Dlaczego w kominach zewnętrznych używa się stali?

Stal to stop żelaza i węgla, który może być wzbogacony innymi dodatkami wpływającymi na własności użytkowe metalu. W przypadku stali przeznaczonej na kominy obecność chromu i niklu zarówno zapewnia dobrą odporność na temperaturę, jak i zmniejsza ryzyko korozji. Zaletą stali jest jej znakomita wytrzymałość na obciążenia mechaniczne przy stosunkowo niskiej masie własnej. Plusem będzie też możliwość łatwego jej formowania oraz obróbki. Istotna będzie także przystępna cena oraz wysoka dostępność, a także znaczna ilość oferowanych stopów o zróżnicowanych parametrach.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło