Czym jest ciąg kominowy i co na niego wpływa? 

list In: Aktualności On:

Ciąg kominowy to z pewnością jedno z tych pojęć, z którymi każdy właściciel kominka lub pieca na paliwo stałe spotkał się nie raz, ale czy każdy słysząc o nim, wie, o co tak właściwie chodzi? Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, to w dzisiejszym wpisie postaramy się je rozwiać!

Co to jest ciąg kominowy?

Jest to różnica gęstości ciepłego powietrza w środku przewodu kominowego i powietrza, które znajduje się na zewnątrz i ma zdecydowanie niższą temperaturę. Ogrzane powietrze charakteryzuje się mniejszą gęstością i dlatego jest lżejsze od chłodnego powietrza, co powoduje, że zawsze ucieka do góry. Kominy wykorzystują tę prostą fizyczną zasadę. Dym i spaliny są usuwane z wnętrza domu dzięki metodzie nazywanej grawitacyjnym odprowadzaniem spalin. Gęstość ogrzanego powietrza jest mniejsza, dlatego spaliny albo dym poruszają się od dołu komina w stronę jego wylotu. Takie zjawisko nazywamy ciągiem. Im większa jest różnica temperatury powietrza w kominie, a tym znajdującym się na zewnątrz, tym większy jest ciąg kominowy i tym szybciej spaliny są wysysane na zewnątrz. Z tego względu najsilniejszy ciąg kominowy jest zawsze w zimie, a najsłabszy latem.

Jakie czynniki mają wpływ na naturalny ciąg kominowy?

Zawsze należy dbać o to, aby nasz komin miał zapewniony jak najlepszy ciąg, bo to właśnie od niego zależy sprawne odprowadzanie dymu i spalin z wnętrza domu na zewnątrz, a to bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Do najważniejszych czynników wpływających na ciąg kominowy należą:

- Wysokość i szerokość komina. Im jest on wyższy i szerszy, tym silniejszy będzie ciąg kominowy.

- Siła i kierunek wiatru. Wiatr może zwiększyć albo zmniejszyć siłę ciągu naszego komina w znaczący sposób. Np. wiatr opadający powoduje cofanie przepływu spalin do budynku.

- Konstrukcja komina. Budowa samego przewodu kominowego jest niezwykle istotna, wszelkie przewężenia czy porowatości w jego strukturze mogą osłabiać siłę ciągu.

- Materiał, z którego jest zbudowany komin.

- Ukształtowanie terenu i położenie budynku względem drzew.

- Ciśnienie atmosferyczne. Kiedy jest wysokie, to siła wyporu jest większa. Gdy jest niskie, to siła ta maleje.

- Temperatura powietrza na zewnątrz budynku. Zimą ciąg kominowy jest silniejszy, latem zdecydowanie maleje.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło