Budowa wkładów kominowych kiedyś a dziś. Co zmieniło się na przestrzeni lat?

list In: Aktualności On:

Montaż kominka jest bardzo popularny, ponieważ pozwala na tworzenie przyjaznego i sprzyjającego wypoczynkowi nastroju, a jednocześnie ozdabia wnętrze oraz sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. Warto jednak pamiętać, że współczesne wkłady kominkowe zaczęto wykonywać i montować stosunkowo niedawno, a przez całe stulecia wygląd i działanie kominków opierały się na zupełnie innych konstrukcjach. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej i sprawdźmy, jakie są najważniejsze możliwości sprzedawanych obecnie rozwiązań.

Co trzeba wiedzieć o zmianach w wyglądzie kominków?

Instalowanie kominków ma bardzo długą tradycję, a pierwsze rozwiązania tego typu pozwalające na swobodne wykorzystywanie ognia wewnątrz pomieszczeń pojawiały się już we wczesnym średniowieczu. Zwykle były to dość proste konstrukcje w postaci paleniska zwieńczonego okapem połączonym z przewodem kominowym. Z czasem wraz z coraz bogatszym zdobieniem wnętrz zaczęły one przechodzić ewolucję i stały się nie tylko elementem użytkowym, ale także dekoracyjnym, zdobionym efektownymi płaskorzeźbami i obudowanym kamieniem naturalnym. Prawdziwą rewolucją było jednak zastosowanie do budowy kominka wkładów wykonanych z metalu, dzięki czemu zamiast solidnej ceglanej konstrukcji wystarczyło przygotowanie lekkiej obudowy.

Jak wyglądają nowoczesne wkłady kominkowe?

Wytwarzane dziś wkłady kominkowe powstają z żeliwa lub stali, a ich cechą szczególną jest zamykane drzwiczkami palenisko, które zwiększa bezpieczeństwo użytkowania urządzenia, a jednocześnie podnosi efektywność spalania. Jest to szczególnie cenne, jeżeli kominek ma być wykorzystany nie tylko jako sposób na stworzenie przyjemnej atmosfery, ale również użyty do pozyskiwania ciepła. Szczególnie popularne są dziś wkłady z płaszczem wodnym oraz z możliwością podłączenia do systemu dystrybucji gorącego powietrza.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło