Zasadność izolowania przedłużeń kominowych

list In: Aktualności On:

Problemy ze zbyt słabym ciągiem kominowym można rozwiązać, decydując się na montaż przedłużenia komina. W ten sposób wpływamy na poprawę ciągu kominowego, który jest niezbędny nie tylko w przypadku przewodów kominowych spalinowych i dymowych. Montaż przedłużenia komina wpływa także na wzrost efektywności działania wentylacji grawitacyjnej, która nadal jest bardzo popularna. Wyjaśniamy, dlaczego przedłużenie komina musi być odpowiednio izolowane.

Jak działa przedłużenie komina?

Coraz więcej właścicieli nieruchomości zauważa problemy z ciągiem kominowym, które odbijają się nie tylko na efektywności spalania opału, ale także skutkują problemami z działaniem wentylacji grawitacyjnej. Mogą być one spowodowane działaniem różnych czynników. Wpływ na ciąg kominowy mają m.in. położenie budynku, jego otoczenie oraz warunki atmosferyczne. Przedłużenie komina za pomocą odpowiednio dobranych elementów pozwala poprawić ciąg kominowy ze względu na korzystny wpływ m.in. na różnicę temperatur pomiędzy spalinami i powietrzem atmosferycznym.  Przedłużenie komina to wykonana ze stali rura, która pozwala „podnieść” wylot komina bez konieczności jego nadbudowy, co jest nie tylko dość problematyczne, ale także kosztowne. Montaż przedłużenia komina powinien odbywać się w odpowiedni sposób. Izolowane przedłużenie komina pozwala uniknąć nagłego schłodzenia spalin i ich przejścia ze stanu lotnego do stanu ciekłego.

Dlaczego przedłużenie komina powinno być izolowane?

Co oznacza, że przedłużenie komina jest izolowane? Oznacza to, że jest odpowiednio zabezpieczone termicznie, co ma wpływ m.in. na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia komina przez agresywne, chemiczne substancje. Odpowiednia izolacja termiczna przedłużenia komina pozwala uniknąć nagłego spadu temperatury spalin, co skutkuje zmianą stanu ich skupienia. W odprowadzanych z pieca spalinach obecna jest para wodna, która przy nagłej zmianie temperatury zaczyna się skraplać. Powoduje to osadzanie się wewnątrz komina niebezpiecznych substancji i zmniejsza średnicę komina, co skutkuje osłabieniem ciągu. W efekcie odkładania się osadów wewnątrz komina może dojść także do zapalenia się sadzy, co w ostatnich latach jest bardzo częstą przyczyną pożarów. Skutkiem braku izolacji termicznej może być też uszkodzenie komina ze względu na działanie m.in. obecnych w osadach kwasów. Dlatego przedłużenie komina powinno być zawsze wykonane z odpowiednich, izolowanych termicznie materiałów oraz zamontowane w prawidłowy sposób.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło