Wrażliwość kominów na wilgoć. Co warto wiedzieć?

list In: Aktualności On:

Wilgoć przychodzi z zewnątrz i pojawia się  z dwóch powodów. Pierwszy to przeciekający dach, a drugi, tak zwane podciąganie z gruntu. Ma miejsce wtedy, kiedy podłoga lub fundamenty otoczone są wadliwą izolacją. Śladowe ilości wilgoci produkowane są także przez człowieka wewnątrz budynku. Dowiedz się, jak uchronić swój dom przed wilgocią i jaki ma ona wpływ na komin.

Skąd bierze się wilgoć? Jak jej uniknąć?

Najłatwiejsza odpowiedź na pytanie, jak uniknąć wilgoci, to zapewnienie prawidłowej wentylacji. Standardowy poziom wilgoci to 30-65% przy temperaturze 20-22°C. Kiedy poziom wilgoci osiągnie więcej niż 65% i dojdzie do 80%,  wytworzą się pleśń i grzyby. Mogą wykwitnąć na ścianie, drewnie, a nawet różnego rodzaju tkaninach. Najczęściej to przeciekający dach i wilgoć w kominie są powodem problemów. Pozostałe przyczyny to awaria w systemie orynnowania, systemie grzewczym, kanalizacyjnym lub instalacji wodnej.

Wilgoć w kominie - skąd się bierze?

Wilgoć w kominie objawia się ciemnymi plamami na ścianach okalających komin i wilgotnymi ścianami. Może być skutkiem osiadającej w kominie substancji produkowanej w procesie spalania, czyli kondensatu. Piece, które produkują spaliny o niskiej temperaturze, powodują, że wilgoć pojawiająca się w trakcie ich spalania, zostaje w kominie. Najlepszym rozwiązaniem jest wyprzedzenie faktów, na początku budowy. To właśnie wtedy, należy wybrać komin, który będzie odporny na działanie wilgoci. Jeśli jednak mamy do czynienia ze stojącym już budynkiem, w którego kominie pojawiła się wilgoć, trzeba niezwłocznie znaleźć przyczynę jej powstania. Jeśli wykluczymy przeciekanie dachu, to śmiało możemy zwrócić swoją uwagę w stronę pieca grzewczego, który może być niesprawny.

Jeśli zauważysz wilgoć w kominie, nie zwlekaj i ustal jej przyczynę. Walka z wilgocią jest ważna głównie  ze względów zdrowotnych oraz bezpieczeństwa. Ponieważ wilgoć w kominie może doprowadzić do osuwania się komina, a nawet zawalenia ścian.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło