Pożar sadzy w kominie. Jak mu przeciwdziałać?

list In: Aktualności On:

Większość domów w naszym kraju jest ogrzewanych paliwami stałymi, w tym przede wszystkim węglem. Podczas spalania węgla wytwarza się sadza, która może gromadzić się w przewodach kominowych, prowadząc do ich zapychania. To z kolei może stanowić poważne zagrożenie dla domu oraz jego mieszkańców, jeśli dojdzie do zapalenia sadzy w kominie. Konsekwencje mogą być niezwykle kosztowne i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Można jednak skutecznie przeciwdziałać pożarom sadzy w kominie.

Dlaczego dochodzi do pożarów sadzy w kominie?

W przewodach spalinowych na skutek reakcji spalania osadzają się części stałe produktów, a więc sadza. Szczególnie dużą produkcję sadzy można zaobserwować w przypadku opalania pieców węglem o niskiej jakości, mokrym drewnem czy śmieciami (które w ogóle nie powinny być spalane w domowych piecach). Cząsteczki sadzy osiadają na wnętrzu komina i stopniowo zmniejszają jego średnicę. Jeśli przewody nie są regularnie czyszczone, może dochodzić do nagromadzenia sadzy, a nawet zapychania przewodów. W sadzy znajdują się duże ilości amorficznego węgla, dlatego przy wysokich temperaturach i deficycie tlenu może dochodzić do zapalenia. Wystarczy jedna iskra, aby rozwinął się pożar.

Zagrożenia wynikające z pożaru sadzy w kominie

W wyniku zapalenia sadzy w kominie temperatura może osiągnąć wysokość nawet 1000°C, czego konsekwencją może być pęknięcia w przewodach kominowych. Gdy dojdzie do nieszczelności w przewodach, wysoka temperatura, iskry i dym przedostają się na zewnątrz, a więc m.in. na więźbę dachową i konstrukcje budynku. Kolejnym zagrożeniem jest tlenek węgla, który przy prawidłowo działającej instalacji kominowej może przedostawać się do wnętrza budynku.

Jak zapobiegać pożarom w kominie?

Pożar w kominie może być bardzo niebezpieczny w skutkach, a niestety ryzyko jego wystąpienia często jest lekceważone. A tak naprawdę nie trzeba wiele, aby skutecznie przeciwdziałać zapaleniu sadzy.

Przede wszystkim warto używać dobrej jakości paliwa, które podczas spalania nie wytwarza dużych ilości sadzy. Nigdy nie należy opalać pieca mokrym, żywicznym drewnem, a przede wszystkim śmieciami. Kolejna kwestia to wykonywanie regularnych kontroli kominów. Przegląd kominów jest obowiązkowy i powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, a w domach opalanych drewnem lub węglem nawet co kwartał. Nawet dobrej jakości, solidne kominy wymagają profesjonalnych kontroli.

Kolejna istotna kwestia to regularne czyszczenie przewodów kominowych. W ten sposób można usunąć nadmiar sadzy i przeciwdziałać problemom z drożnością. Trzeba pamiętać, że gromadząca się sadza hamuje strumień spalin. Już przy kilkumilimetrowej warstwie sadzy wystarczy jedna iskra, by doszło do pożaru. Dlatego usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych jest tak ważne. Pamiętaj przy tym, że czyszczeniem kominów powinien się zająć czeladnik lub mistrz kominiarski.

 

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło