Najważniejsze elementy systemów kominowych

list In: Aktualności On:

Budowa komina wiąże się z koniecznością zainstalowania wielu elementów składających się na kompletną instalację. Obecnie coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych kominów murowanych z cegły i decyduje się na skorzystanie z gotowych rozwiązań modułowych. Systemy kominowe to oferowane przez różnych producentów zestawy wszystkich części niezbędnych do wykonania instalacji odprowadzającej spaliny z kotła, pieca lub kominka. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy jakie elementy wchodzą w skład takich systemów.

Konstrukcja systemu kominowego

Systemy kominowe są oferowane w różnych wariantach. Dostępne są rozwiązania wykorzystujące przewody wykonane z ceramiki oraz takie, gdzie używa się różnych rodzajów stali. Ich konstrukcja jest jednak bardzo zbliżona. Obejmuje ona wkład, który odpowiada za transport spalin oraz obudowę, która zapewnia sztywność i ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych.

Obudowa komina systemowego to najczęściej specjalnie przygotowane pustaki. Często mają one otwór, w którym umieszcza się wkład i specjalne wnęki wentylacyjne. Dzięki nim wraz z kominem można wykonać przewody wentylacyjne.

Wkłady kominowe to specjalnie przygotowane kształtki, pozwalające na wykonanie instalacji o wybranym przekroju i wysokości. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy, m.in.: skraplacz kondensatu, wyczystkę wraz z drzwiczkami, odcinki rur, trójnik do przyłączenia czopucha, kształtki pozwalające na ewentualną zmianę biegu wkładu oraz osłonę wylotu wkładu.

W przestrzeni między wkładem kominowym a obudową w wielu przypadkach jest umieszczana specjalna warstwa termoizolacji. Ogranicza ona wychładzanie się komina, pozwalając na zachowanie prawidłowego ciągu.

Zazwyczaj w skład systemów kominowych wchodzą również materiały niezbędne do montażu całości, np. uszczelniacze, zaprawy do ustawiania obudowy czy rozmaite akcesoria w postaci kratek wentylacyjnych.

Do kotłów z zamkniętymi komorami spalania są oferowane przewody, w których w środku umieszczony jest normalny wkład kominowy, a na zewnątrz, chroniona dodatkową metalową osłoną, znajduje się pusta przestrzeń tworząca kanał wentylacyjny. W ten sposób powietrze potrzebne do pracy kotła jest dostarczane tą samą instalacją.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło