Na czym polega pocenie się komina?

list In: Aktualności On:

Eksploatacja komina powinna przebiegać przy możliwie jak najmniejszej liczbie interwencji ze strony użytkownika. By tak mogło być, warto dbać o okresowe przeglądy kominiarskie i dokładne czyszczenie, szczególnie jeśli używamy kotła opalanego paliwami stałymi. Komin musi być również w dobrym stanie technicznym, bez uszkodzeń, którymi dym może przedostawać się do wnętrza budynku. Kluczem do tego, by komin spełniał wszystkie nasze oczekiwania, a przy tym nie sprawiał nam dodatkowych kłopotów, jest jego właściwy dobór uwzględniający specjalne wymagania. Jeśli o to nie zadbamy i np. przy wymianie kotła na bardziej nowoczesny nie dopasujemy instalacji kominowej, może nas spotkać wiele niespodzianek, jak choćby w przypadku pocenia się komina. Sprawdźmy, na czym ono polega i jak można mu zaradzić.

Jakie czynniki powodują pocenie się komina?

Pocenie się komina zwykle polega na powstawaniu na ścianach przylegających bezpośrednio do instalacji kominowej bardzo brzydko wyglądających i często cuchnących plam. Powstają one wskutek wnikania w strukturę muru różnego rodzaju związków chemicznych, zawierających siarkę, azot lub węgiel. W wielu przypadkach są to silne kwasy, których usunięcie jest bardzo kłopotliwe, a często wymaga rozebrania części ścian i instalacji kominowej.

Pocenie się komina jest spowodowane tym, że w przewodzie kominowym panuje zbyt niska temperatura. Chodzi o to, że opuszczające piec spaliny, są zbytnio wychłodzone. Sprzyja to skraplaniu się części substancji i osadzaniu się powstałej cieczy na ściankach komina. Ze względu na to, że substancje te mają bardzo niszczące działanie, zwykle uszkadzają one cegły, z których wykonano komin i przenikają w głąb muru, prowadząc do nieodwracalnych zniszczeń.

Kiedy może pojawić się pocenie?

Pocenie zdarza się najczęściej w sytuacji, gdy do starej instalacji kominowej podłączamy  nowy kocioł. Problem zazwyczaj dotyczy kominów murowanych, jednak może zdarzyć się także w przypadku uszkodzonych wkładów ceramicznych lub stalowych. Trzeba pamiętać, że ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest szczególnie duże, gdy wymieniamy kocioł węglowy lub opalany drewnem na kocioł gazowy lub olejowy, a także na nowoczesne kotły na paliwa stałe, które odzyskują dużą ilość ciepła ze spalin. W takim przypadku trzeba zawsze pamiętać o kontroli i ewentualnej wymianie wkładu lub też jego instalacji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło