Metody uszczelniania komina

list In: Aktualności On:

Przewody kominowe, które służą do odprowadzania spalin, zawsze powinny być utrzymywane w dobrym stanie technicznym. Przepisy budowlane nakazują kontrolowanie ich sprawności, a regulacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej nakładają obowiązek regularnego czyszczenia. Zdarza się jednak, że komin traci swoją szczelność. Problem ten najczęściej dotyczy starszych konstrukcji murowanych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z metod uszczelniania komina. To ważne, by zdecydować się na przeprowadzenie takich prac, ponieważ dym przedostający się do środka budynku to nie tylko trudne do usunięcia zabrudzenia, ale także możliwość zatrucia się substancjami powstającymi podczas procesu spalania opału. Sprawdźmy, jakie są dostępne metody uszczelniania komina.

Prace murarskie

Jedną z metod wykonania prac uszczelniających jest demontaż części lub całej ściany przewodu kominowego i ponowne wymurowanie. Taka procedura gwarantuje odzyskanie wszystkich cech użytkowych komina, jednak jej przeprowadzenie wiąże się z ogromnymi utrudnieniami dla mieszkańców i długotrwałymi oraz kosztownymi pracami. Ten sposób postępowania jest więc wybierany prawie wyłączenie przy okazji prowadzenia zakrojonych na szeroką skalę prac remontowych. Częściej zdarza się, że podejmuje się próbę uszczelnienia komina od zewnątrz. W takiej sytuacji odkuwa się fragmenty tynku i muru, po czym wypełnia wszystkie zauważone szczeliny. Taka metoda nie gwarantuje jednak trwałości, tym bardziej że w większości przypadków uszkodzenia występują w kilku różnych miejscach trudnych do zidentyfikowania.

Szlamowanie

Dość często przy uszczelnianiu komina wybiera się metodę szlamowania. Polega ona na nałożeniu na wewnętrzne ściany komina warstwy odpowiedniej substancji, która uszczelnia wszystkie otwory, którymi mogą wydostawać się spaliny. Przed nałożeniem masy uszczelniającej należy dobrze oczyścić komin. Może być konieczne również frezowanie jego wnętrza, w przypadku, gdy jest on mocno zwężony. Po przygotowaniu podłoża na ściany wewnętrzne komina nakłada się masę silikatową. Wraz z wyschnięciem preparatu komin jest gotowy do użytku. Problemem przy szlamowaniu jest niezbyt duża trwałość uszczelnienia, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych szczelin.

Wkład kominowy

Najtrwalszą metodą uszczelnienia komina jest zakup i instalacja odpowiedniego wkładu kominowego. Może on być zainstalowany we wnętrzu starego przewodu kominowego. Duży wybór dostępnych średnic ułatwia dobranie wkładu pasującego do przekroju uszczelnianego komina. Montaż wkładu kominowego jest stosunkowo prosty, kolejne elementy są montowane przez wylot komina i opuszczane w dół. Jest to najtrwalsza metoda uszczelnienia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło