Kominki z dystrybucją gorącego powietrza. Specyfika użytkowania

list In: Aktualności On:

Ogrzewanie kominkowe w systemie dystrybucji gorącego powietrza (DGP) to rozwiązanie, które ostatnimi czasy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Doceniane jest nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również efektywność oraz oszczędność. W tym artykule podpowiemy, jak użytkować kominki z dystrybucją gorącego powietrza, aby w pełni wykorzystać i docenić ich potencjał.

Działanie kominka z dystrybucją gorącego powietrza

Zasada działania systemu DGP jest dość prosta. Ogień rozgrzewa wkład kominkowy, a skumulowane ciepło oddawane jest, ogrzewając powietrze. Produkty spalania odprowadzane są przez rury spalinowe, które również wpływają na ogrzewanie powietrza. Z kolei powietrze do ogrzania napływa przez kanał nawiewny, szczelinę między obudową a wkładem lub przez kratki kapie kominka. Pozostałe pomieszczenia w domu ogrzewane są za sprawą odpowiednio rozprowadzonych przewodów.

Dystrybucja gorącego powietrza odbywa się w sposób grawitacyjny lub wymuszony. System grawitacyjny sprawdza się wówczas, gdy chcemy ogrzać pomieszczenie, w którym znajduje się kominek i pomieszczenia przyległe. Ograniczeniem tego rozwiązania jest to, że ciepło nie dotrze do oddalonych pomieszczeń w budynku. Zaletą systemu grawitacyjnego jest mała awaryjność oraz niskie koszty instalacji. System wymuszony zapewnia więcej możliwości, ale wymaga zastosowania wentylatorów. To z kolei przekłada się na wydajność, efektywność i zasięg ogrzewania.

Użytkowanie kominka z dystrybucją gorącego powietrza

Eksploatacja kominkowe z dystrybucją gorącego powietrza jest bardzo wygodna i z pewnością nie jest trudna, co niewątpliwie należy uznać za istotną zaletę tego systemu. Najmniej zaangażowania ze strony użytkownika wymaga wówczas, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się w okolicy 0°C, gdyż wystarczy, że raz na 8-10 godzin dołożymy opał, aby zapewnić sobie optymalne ciepło w domu. Kiedy jednak temperatura znacznie spadnie poniżej zera, opał powinien być nakładany nawet co trzy godziny.

Do obowiązków eksploatacyjnych użytkowników należy również regularne czyszczenie komory spalania, czyszczenie komina, a także wykonywanie corocznych przeglądów kominiarskich.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło