Komin systemowy jako alternatywa dla komina murowanego

list In: Aktualności On:

Dzięki kominowi odprowadzane są nie tylko spaliny i dym, które powstają podczas spalania opału w piecach CO lub kominkach. Komin pełni też inną i nie mniej ważną rolę, czyli umożliwia usuwania z pomieszczeń, w których przebywamy, zużytego powietrza. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i drożnym kanałom wentylacyjnym możemy uniknąć niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z zaczadzeniem. Dowiedz się więcej na temat rodzajów kominów oraz ich wad i zalet.


Tradycyjne kominy murowane - rozwiązanie, które ma kilka wad

Od wielu dziesięcioleci kominy budowane były z dostępnych materiałów, czyli przede wszystkim z cegły. Kominy murowane spotkamy więc w większości starszych budynków oraz w wielu nowo budowanych domach jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych. Ich projekt uwzględnia trzy rodzaje kanałów. Kanały wentylacyjne służą w celu zapewnienia wentylacji grawitacyjnej; kanały spalinowe wykorzystywane są w celu odprowadzania dymu powstającego podczas spalania np. drewna lub innych materiałów grzewczych; kanały spalinowe odprowadzają spaliny m.in. z grzewczych instalacji gazowych. W jednym kominie mogą znajdować się kanały o różnym przeznaczeniu, jednak muszą być one szczelne. I tutaj pojawia się problem, który w przypadku kominów murowanych może zagrażać zdrowiu i życiu. Wraz z upływem lat cegły oraz spoiwo ulegają uszkodzeniom ze względu na kontakt m.in. z chemicznymi substancjami, co sprzyja powstawaniu nieszczelności kanałów kominowych. To realne zagrożenie, bo spaliny z kotła lub podgrzewacza wody na gaz i dym z pieca mogą dostawać się do wnętrza budynku. Nieszczelny komin to także mniejszy ciąg kominowy, który jest kluczowy dla działania wentylacji grawitacyjnej oraz instalacji grzewczej.

Problem ten pomaga rozwiązać uszczelnienie komina poprzez zastosowanie wkładu kominowego, który zostanie dobrany względem zastosowania kanału kominowego.

Kominy systemowe - alternatywa dla tradycyjnych kominów z cegły

Kominy systemowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie na etapie wznoszenia budynków. Są one nie tylko mniej problematyczne, jeżeli chodzi o proces budowy, ale także znacznie bardziej odporne na działanie substancji wydzielających się w trakcie spalania materiałów grzewczych. Kominy systemowe składają się z różnych elementów, które pozwalają stworzyć szczelny system kominowy. Ich montaż nie sprawia większych problemów, a dostępność różnych elementów pomaga rozwiązać ewentualne problemy na etapie projektowania systemu kominowego. Ogromną zaletą kominów systemowych jest brak nieszczelności, jakie powstają w kominach murowanych. Brak spoiny oraz materiały odporne na działanie agresywnych związków chemicznych sprawiają, że kominy systemowe bezproblemowo pełnią swoją funkcję przez długie lata. Rozwiązanie to jest niezbędne w przypadku ogrzewania domu nowoczesnymi kotłami z podajnikiem. Kominy systemowe dostępne są w wielu rodzajach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do indywidualnych potrzeb.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło