Jak przekrój komina wpływa na wybór wkładu?

list In: Aktualności On:

Podstawowym zadaniem przewodu kominowego jest sprawne odprowadzanie spalin z kotła centralnego ogrzewania lub pieca. Zadanie to jest możliwe dzięki powstawaniu w kominie tzw. ciągu. Podwyższona temperatura spalin w stosunku do otoczenia sprawia, że w przewodzie kominowym powstaje podciśnienie, które zasysa ku górze ogrzane spaliny. W niektórych typach instalacji kominowych do wymuszenia ciągu mogą być stosowane specjalne wentylatory. W obu tych przypadkach o tym, na ile skutecznie komin będzie radził sobie z odprowadzaniem spalin, decydują parametry komina, w tym jego szerokość i długość. Przy wyborze wkładu kominowego trzeba więc zawsze pamiętać o tym, by zadbać o dopasowanie go do potrzeb kotła lub pieca. Sprawdźmy, w jaki sposób przekrój komina wpływa na wybór odpowiedniego wkładu kominowego. 

Dobór właściwego przekroju wkładu kominowego

Wkład kominowy powinien być zawsze dostosowany do wymogów posiadanego przez nas kotła centralnego ogrzewania lub pieca grzewczego. Producenci tych urządzeń w specyfikacji konkretnego modelu zawsze podają, jaka powinna być średnica przewodu odprowadzającego spaliny. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku urządzeń o otwartej komorze spalania, które korzystają z powstającego ciągu, zbyt mała lub zbyt duża średnica otworu zaburza przepływ spalin.

W przypadku, gdy otwór ma średnicę mniejszą niż wymagana, dym nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, a zaburzenie przepływu może sprawić, że spaliny będą się cofały do kotła i szukały ujścia do pomieszczenia, w którym stoi kocioł lub piec. Taka sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ może dojść do zatrucia osób przebywających w budynku, a w efekcie nawet do ich zgonu.

Zbyt duża średnica otworu kominowego powoduje z kolei znaczne wychłodzenie spalin. Powstająca różnica ciśnień może być więc zbyt mała, by wszystkie produkty spalania bezpiecznie wydostawały się kominem. W takim przypadku dym będzie również szukał ujścia przez kocioł albo piec.

Może się zdarzyć, że wkład o wymaganej dla sprawnego działania pieca średnicy nie będzie się mieścił w przewodzie kominowym. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy nie da się zastosować wkładu o przekroju owalnym albo prostokątnym, ponieważ przy tych samych wymiarach zewnętrznych co wkład okrągły ma on większe pole przekroju. W razie, gdyby i to okazało się niewystarczające, można zdecydować się na frezowanie komina lub wybrać wkład, który może być zamontowany na zewnątrz budynku.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło