Cechy kominów dwuściennych

list In: Aktualności On:

Używanie kotłów lub kominków czy pieców grzewczych przeznaczonych do uzyskiwania ciepła i podgrzewania ciepłej wody użytkowej wymaga odpowiedniego systemu kominowego, który sprawnie i bezpiecznie odprowadzi na zewnątrz powstające produkty spalania w postaci dymu lub spalin. W większości budynków rolę tą pełni zazwyczaj murowany komin. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wymaga on modernizacji w związku ze swoim zużyciem czy wymianą kotła na bardziej nowoczesny. Często pojawia się także sytuacja, w której kotłownia do centralnego ogrzewania jest urządzana w budynku, w którym wcześniej nie było instalacji kominowej. W takich przypadkach wartą rozważenia alternatywą jest zastosowanie zewnętrznego komina dwuściennego. Zobaczmy, czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jakie są cechy kominów dwuściennych.

Kominy zewnętrzne

Komin zewnętrzny to rozwiązanie, które ma wiele zalet. W przypadku, gdy zachodzi konieczność modernizacji istniejącej instalacji kominowej, wybór komina zewnętrznego powoduje znaczne uproszczenie prowadzonych prac i skrócenie ich czasu i kosztów. Kiedy decydujemy się na założenie ogrzewania, np. w budynku gospodarczym czy produkcyjnym, komin zewnętrzny oznacza łatwą instalację, która ogranicza prace wewnątrz obiektu i wymaga jedynie wyprowadzenia czopucha.

Komin zewnętrzny jest też ciekawą alternatywą dla nowo projektowanych budynków, ponieważ przyczynia się do oszczędności miejsca wewnątrz budynku. Może to być bardzo interesujące rozwiązanie szczególnie w budynkach o małej powierzchni użytkowej. Taki wybór sprawa również, że koszty całej inwestycji będą niższe.

Budowa komina dwuściennego

Komin dwuścienny jest zbudowany z dwóch powłok wykonanych z blachy oraz warstwy termoizolacji. Powłoka zewnętrzna jest wykonana z materiału, który jest zabezpieczony przed wpływem warunków zewnętrznych. Często robi się ją z blachy nierdzewnej lub ocynkowanej. Powłoka wewnętrzna ma za zadanie wyprowadzać spaliny i być odporna na ich działanie. W zależności od typu kotła i składu powstających gazów musi więc wytrzymywać kontakt z agresywnymi substancjami chemicznymi (kotły gazowe i olejowe) lub wysoką temperaturą (kotły na paliwa stałe). Zadaniem warstwy termoizolacji jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury powłoki wewnętrznej i ochrona przed wyziębieniem komina i ochładzaniem spalin, a także zabezpieczenie powłoki zewnętrznej przed zbytnim rozgrzaniem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło