Cover Image

Charakterystyka kominowych rur kwasowych

Sierpień 5, 2020 - Czas czytania: 3 minut

Wkład kominowy dobiera się do rodzaju spalanego w piecu centralnego ogrzewania lub kominku paliwa. Rury kwasowe odporne są na niszczące działanie powstających podczas procesu spalania związków siarki, azotu i węgla oraz pary wodnej, dzięki czemu gwarantują bezpieczeństwo i długie użytkowanie wkładu kominowego. Zastosowanie rur kominowych kwasoodpornych konieczne jest w przypadku ogrzewania budynku gazem oraz olejem opałowym.

W jakim celu stosuje się rury kominowe?

Brak zastosowania wkładu kominowego powoduje stopniowe niszczenie materiałów budowlanych, z których został wykonany komin. Ze względu na działanie wysokiej temperatury oraz produktów ubocznych, które powstają w procesie spalania paliw grzewczych, komin ulega uszkodzeniom, co grozi poważnymi konsekwencjami. Nieszczelny lub nadmiernie nagrzewający się komin to jedna z przyczyn pożarów oraz problemów związanych z zaburzeniem procesu spalania, które mogą doprowadzić do zaczadzenia. Wkłady kominowe, czyli odpowiednio dobrane rury, chronią komin przed wysoką temperaturą i niekorzystnym działaniem związków chemicznych, które wytrącają się podczas procesu spalania i wraz z parą wodną osiadają na jego ścianach, prowadząc m.in. do powstawania nieszczelności. Osady kominowe zmniejszają też światło komina, wpływając na pojawienie się problemów z ciągiem oraz mogą ulec zapłonowi. Jeżeli komin nie jest chroniony odpowiednio dobraną rurą, pożar może objąć elementy konstrukcji budynku.

Czym charakteryzują się kwasoodporne rury kominowe?

Kwasoodporne rury kominowe są odporne na działanie tlenku siarki, tlenku węgla i tlenku azotu, które w połączeniu z parą wodną tworzą wewnątrz komina szkodliwe osady. Dzięki temu struktura komina nie ulega uszkodzeniom, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania instalacji grzewczej, ale także ma ogromny wpływ na efektywność procesu spalania i ograniczenie strat cennej energii. 

Zastosowanie kwasoodpornej stali gwarantuje długotrwałe i bezpieczne użytkowanie komina w przypadku instalacji grzewczej opalanej gazem lub olejem opałowym. Rurę kominową kwasoodporną stosuje się na etapie budowy komina oraz w czasie jego użytkowania np. w przypadku zmiany rodzaju kotła grzewczego. Kwasoodporne rury kominowe są także sposobem na ograniczenie postępujących uszkodzeń ścian kominów w przypadku braku wcześniejszego korzystania z wkładu kominowego m.in. w budynkach powstałych kilka dekad temu. Rury kwasowe mają różną średnicę, dzięki czemu mogą zostać dobrane do indywidualnych potrzeb oraz budowy komina.

Wróć do bloga