Z jakich elementów składają się wkłady kominowe?

list In: Aktualności On:

Efektywny system odprowadzania spalin jest konieczny w każdym budynku, w którym ciepło wytwarza się z użyciem procesu spalania. W nowoczesnych domach zamiast tradycyjnych kominów murowanych używa się zwykle wkładów kominowych, stosowanych także przy remontach i modernizacjach. Przekonaj się, czym charakteryzują się wkłady kominowe i zobacz, w jaki sposób są zazwyczaj zbudowane.

Czym jest wkład kominowy?

Wkłady kominowe to elementy, które są odpowiedzialne za wyprowadzanie dymu z paleniska do atmosfery. Mogą być instalowane w specjalnej obudowie wznoszonej z pustaków podczas budowy nowego domu, a także używane w czasie remontów i modernizacji, kiedy wprowadza się je do wnętrza istniejącego komina murowanego. W zależności od potrzeb i preferencji użytkownika mogą być wyprodukowane z wypalanej w wysokiej temperaturze ceramiki albo stali – żaroodpornej w przypadku urządzeń opalanych paliwami stałymi albo kwasoodpornej, jeżeli używany jest olej opałowy lub gaz. Wkłady kominowe mają różny przekrój i średnicę, które są uzależnione od rozmiarów przewodu oraz ilości gazów spalinowych powstających w podłączanym do nich urządzeniu grzewczym.

Budowa wkładu kominowego

Wkład kominowy składa się z łączonych ze sobą kształtek, które zapewniają optymalny przepływ spalin oraz zachowują pełną szczelność. Najniżej położonym elementem instalacji kominowej jest odpływ kondensatu oraz umieszczony odkraplacz, zbierający spływającą po ściankach ciecz. Tuż nad nim znajduje się wyczystka służąca do usuwania substancji opadających podczas prac kominiarskich, tj. czyszczenia i udrażniania instalacji – przede wszystkim sadzy. Nad nią jest ulokowany prosty odcinek przewodu kominowego, nad którym zamontowany jest trójnik. Do niego doprowadzany jest czopuch, a więc rura, której zadaniem jest łączenie kotła, wkładu kominkowego lub pieca z kominem. Nad trójnikiem znajduje się prosty odcinek przewodu, prowadzący aż nad połać dachu. Komin zakończony jest zwykle kształtką z daszkiem zapobiegającą przedostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń oraz wody opadowej. W niektórych przypadkach dla uzyskania właściwego ciągu niezbędne będzie użycie nasady kominowej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło