Rury kwasowe, a modernizacja przewodów kominowych

list In: Aktualności On:

Od prawidłowo funkcjonującego komina zależy efektywne spalanie opału bez strat energii oraz bezpieczeństwo osób wewnątrz budynku. Nieszczelność lub niedrożność przewodów kominowych może doprowadzić do groźnych następstw. Nie należy więc zwlekać z modernizacją przewodów kominowych, zwłaszcza że naszymi sprzymierzeńcami w tej kwestii są wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej.

Dlaczego przewód kominowy wymaga modernizacji?

Przewody kominowe wybudowane w starszych budynkach były przystosowane do pieców opalanych węglem. Proces spalania w tradycyjnym piecu przebiegał w jednolity sposób, a same spaliny odznaczały się wysoką temperaturą nawet do 200oC. Jednocześnie nie zawierały cząsteczek wody, zatem ich korozyjne oddziaływanie na wnętrze komina było znikome.

Jednak względy ekonomii i szeroko pojętej ochrony środowiska sprawiają, że poszukujemy efektywnych sposobów ogrzewania budynków, pozwalających na ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów. Nowoczesne instalacje grzewcze, wyposażone w automatyczne systemy, procesory i czujniki doskonale regulują procesy spalania, dopasowując je do zapotrzebowania budynku na ciepło. Proces spalania przebiega cyklicznie, co oczywiście cieszy nasz portfel, ponieważ piec wykorzystuje odpowiednią ilość opału.

Zmienny tryb pracy i wahania temperatur niestety nie wpływają dobrze na stan przewodu kominowego. Niskie temperatury i okresowe przerwy w działaniu kotła doprowadzają do wychłodzenia i wytrącania kropelek wody, która po połączeniu się z osadami pochodzącymi ze spalania tworzy mieszaninę o niszczącym działaniu. Przede wszystkim oblepia ona wnętrze komina, zmniejszając przepustowość w odprowadzaniu spalin. Ponadto przywierający do powierzchni przewodu kominowego kondensat chemiczny ma odczyn kwaśny, wżera się w jego ściany i powoduje postępujące ich zniszczenie zagrażające szczelności i stabilności komina.

Jak rury kwasowe wpływają na funkcjonowanie przewodów kominowych?

Decyzja o wprowadzeniu nowoczesnej instalacji grzewczej pociąga za sobą konieczność zmodernizowania przewodów kominowych. Udoskonalenia będzie wymagał także system kominowy wówczas, gdy odejdziemy od opalania paliwami stałymi na rzecz ogrzewania gazowego czy olejowego. Spaliny powstające w efekcie spalania gazu czy oleju również są nasycone wodą, a więc także będą niekorzystnie oddziaływały na tradycyjny komin. Wraz z wymianą kotła węglowego na gazowy lub olejowy powinniśmy zadbać o osłonę wnętrza przewodu kominowego.

W tym celu stosujemy z powodzeniem wkłady z rur kwasowych. Wykonane są one ze stali odpornej na działanie kwasów, które znajdują się między innymi w spalinach emitowanych przez kotły gazowe i olejowe. Wkład z rury kwasowej zabezpiecza ściany komina i jednocześnie poprawia warunki do stworzenia siły ciągu pozwalającej na skuteczny przepływ spalin.

Przed zamontowaniem wkładu należy dokładnie oczyścić komin oraz naprawić ewentualne usterki. Wielkość rury kwasowej trzeba dopasować do wnętrza komina oraz rozmiarów przewodów kotłowych. Wkład składa się z elementów i wpuszcza z dachu do wnętrza komina. Praca jest łatwiejsza, gdy przewód kominowy jest prosty. Jeśli bieg przewodu ma załamania, to pracownicy firmy zajmującej się modernizacją kominów zastosują odpowiednie przyłączki czy kolanka tak, aby uzyskać pasujący system. Wkład kominowy nie powinien się stykać ze ścianami przewodu kominowego. Do kominów o kształcie prostokąta stosujemy rury owalne, w kominach kwadratowych wykorzystuje się rury okrągłe.

W trosce o efektywną pracę przewodu kominowego warto zadbać o jego wykończenie za pomocą nasady kominowej. Poprawi ona ciąg kominowy, ale przede wszystkim zabezpieczy jego wnętrze przed opadami. Modernizacja przewodów kominowych za pomocą wkładów kominowych to skuteczne działanie poprawiające jakość ogrzewania budynku oraz bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło