Rodzaje wkładów kominowych

list In: Aktualności On:

Zadaniem wkładu kominowego jest uszczelnienie komina w ten sposób, by wszystkie spaliny zostały skutecznie odprowadzone na zewnątrz domu. Tradycyjne, murowane kominy z biegiem lat tracą szczelność - spoina poddaje się działaniu wysokich temperatur i związków chemicznych znajdujących się  spalinach. To prowadzi do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu domowników. Wszystkie wkłady kominowe pełnią tę samą funkcję, jednak poszczególne ich rodzaje cechują się innymi właściwościami. W dzisiejszym wpisie omówimy podstawowe rodzaje wkładów.

Cechy wkładów żaroodpornych

Wkłady żaroodporne, jak sama nazwa wskazuje, produkowane są ze stali żaroodpornej. Tego typu wkłady poleca się do kotłów opalanych drewnem i pelletem. Stal żaroodporna cechuje się odpornością na korozyjne działanie gazów utleniających w bardzo wysokiej temperaturze, czyli takiej, w jakiej spala się drewno.

Charakterystyka wkładów kwasoodpornych

Tego typu wkłady powstają ze stali kwasoodpornej. Świetnie sprawdzają się w warunkach, gdzie w parze wodnej powstałej podczas spalania występują kwasy. Dzieje się tak w przypadku eksploatacji kotłów olejowych i gazowych - z tego powodu właśnie przy nich zaleca się wkłady kwasoodporne.

Zalety wkładów kwaso-żaroodpornych

Kominy kwaso-żaroodporne wykonywane są ze stali posiadającej obie wcześniej wspomniane właściwości. Są one odporne na działanie kwasów i nagłe zmiany temperatur. Tego typu wkłady świetnie sprawdzają się przy kotłach opalanych węglem i ekogroszkiem.

Systemy ceramiczne

Alternatywą dla wkładów kominowych ze stali są kominy ceramiczne. Wkład można dobrać zarówno do kotłów opalanych paliwami stałymi, jak i gazem. Wkłady ceramiczne są bardzo wytrzymałe, a do tego odporne na pożary sadzy. Są montowane w nowych budynkach, jak i obiektach poddawanych termomodernizacji.

Czym są kominy dwuścienne?

Komin izolowany dwuścienny to produkt, który może być samodzielnym systemem kominowym. Może być zamontowany na zewnątrz domu i nie wymaga obudowy w postaci tradycyjnego, murowanego komina. Izolacja pomiędzy dwoma ścianami komina sprawia, że jego temperatura jest stabilizowana, a to z kolei przekłada się na lepsze ogrzewanie budynku. Zapobiega ona też powstawaniu mostków cieplnych. Kominy dwuścienne są nowoczesnym rozwiązaniem, odpornym na działanie wysokich temperatur, kwasów i ognia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło