Redukcja kominowa. Co to takiego?

list In: Aktualności On:

Ogrzewanie jest niezbędne w prawie każdym domu czy wręcz budynku. W większości przypadków w naszym kraju opiera się ono na systemie spalinowym, bez względu na to, jakie paliwa są w nim stosowane. To właśnie odprowadzenie spalin jest - szczególnie ze względu bezpieczeństwa - bardzo istotnym elementem każdego takiego systemu. Jakie wymagania musi zatem spełniać system kominowy i jakie elementy powinien zawierać, aby był bezpieczny?

Jaki przewód do odprowadzenia spalin kominowych?

To, jaki przewód jest wymagany do odprowadzenia spalin z komina, reguluje rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 roku. Zapisano tam, że zasady wykonania przewodów spalinowych powinny być określone przez projektanta (na podstawie Dz.U. 02.75.690, paragraf 174 pkt 2), zgodnie z zaleceniami producenta kotłów. Innymi słowy, to jaki przewód kominowy należy zastosować, wynika w dużej mierze z tego jaki piec zastosujemy i jakie jest zalecenie producenta. Producenci uzależniają długość przewodu spalinowego między kotłem lub piecem a kominem od jego rodzaju. Kotły i piece z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (są to przede wszystkim kotły czy piece stojące, z palnikami atmosferycznymi) powinny mieć przewód spalinowy możliwie jak najkrótszy - maksymalnie 2-2,5 m. Ważne jest również to, aby pierwszy odcinek przewodu spalinowego (tuż za kotłem) miał przebieg pionowy i minimalnie 22 cm długości. Niektórzy producenci zalecają nawet wydłużenie go do 50 cm. 

Natomiast kotły z wymuszonym wypływem spalin (tzw. kotły turbo) nie muszą mieć odcinka pionowego. Po zamontowaniu kolana można od razu poprowadzić przewód poziomy. Długość tego przewodu uzależniona jest od mocy zastosowanego w kotle wentylatora. Najlepiej, aby przewód spalinowy miał przebieg prostoliniowy, a zmiany jego kierunków były ograniczone do niezbędnego minimum. Każde załamanie przewodu powoduje bowiem straty ciśnienia, które przelicza się na jego dodatkową długość w następujący sposób: kolano 90 stopni - 1 m, kolano 45 stopni - ok. 0,5 m. Dla przykładu, przewód spalinowy z dwoma dodatkowymi kolanami po 90 stopni musi być krótszy o 2 m. Zatem idealnie byłoby, aby cały system przebiegał w prostej linii i najlepiej, aby miał jedną średnicę. Jednak rzadko kiedy jest to możliwe. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo i szczelność całego układu stosuje się między innymi profesjonalne redukcje kominowe.

Czym jest redukcja kominowa

Redukcja kominowa wykorzystywana jest w celu prawidłowego montowania rur w systemach kominowych - umożliwia bowiem łączenie elementów charakteryzujących się różnymi średnicami. Stosowana jest zarówno w gospodarstwach domowych, jak też budynkach użytku publicznego. Odpowiednio wykonana i precyzyjnie wykończona redukcja zapewni całości systemu doskonałą szczelność, co zapobiegnie ulatnianiu się do pomieszczeń spalin. Przedmiot taki jak redukcja kominowa przydaje się nie tylko specjalistom, ale również osobom własnoręcznie przeprowadzającym w swoich domach drobne prace naprawcze.

Jaki materiał do redukcji kominowej 

Do odprowadzania spalin z kotła do komina wolno używać wyłącznie przewodów - w tym także redukcji kominowych - stalowych, najlepiej ze stali kwasoodpornej. Przewody aluminiowe nie są odpowiednie. Nie chodzi tu o ich wytrzymałość na wysoką temperaturę, bo - jak podają producenci - wytrzymują one temperatury bardzo wysokie (temperatura topnienia aluminium to ok. 660 stopni Celsjusza), a spaliny są znacznie chłodniejsze. Problem w tym, że aluminium jest zupełnie nieodporne na zawarty w tych spalinach agresywny kondensat zawierający w sobie różnego rodzaju kwasy. Narażone na działanie kondensatu przewody aluminiowe szybko ulegają korozji: po dwóch-trzech latach użytkowania mogą być po prostu bardzo dziurawe, a to wpływa już na bezpieczeństwo użytkowania całego systemu kominowego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło