Ogrzewanie kominkowe w systemie DGP. Podstawowe informacje

list In: Aktualności On:

Kominki w polskich domach występują stosunkowo często. Zwykle jednak stosowane są w celu wprowadzenia do wnętrza przytulnej atmosfery, rzadko korzystamy z nich z myślą o ogrzewaniu budynku. Tymczasem ogrzewanie kominkowe w systemie DGP jest w stanie zapewnić nam nie tylko optymalny komfort cieplny, ale również pozwoli ograniczyć koszty za ogrzewanie. Jak to możliwe? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

System DGP - co to właściwie jest?

Skrót DGP oznacza Dystrybucję Gorącego Powietrza. Jest to ekonomiczny, a jednocześnie wydajny system ogrzewania pomieszczeń z zastosowaniem ciepła wytwarzanego w kominku. Źródło ciepła stanowi wkład kominkowy, który ma za zadanie ogrzewać powietrze transportowane do pomieszczeń w budynku dzięki systemowi izolowanych przewodów lub kanałów. Dystrybucja ciepłego powietrza może przebiegać w sposób grawitacyjny lub wymuszony. Grawitacyjne rozprowadzenie to rozwiązanie tańsze, mniej awaryjne i niezależne od dostaw prądu, jednak przepływ gorącego powietrza może być ograniczony. W efekcie nie wszystkie pomieszczenia w domu będą optymalnie dogrzane. Pod tym względem lepiej sprawdzi się wymuszony system dystrybucji ciepłego powietrza.

Ogrzewanie kominkowe w systemie DGP efektywnie wspomaga ogrzewanie domu, wpływając na znaczną redukcję regularnie uiszczanych opłat. Jednocześnie sama instalacja kosztuje niewiele, dlatego też jest to rozwiązanie, które warto rozważyć, jeśli planujemy korzystać w domu z kominka. Najlepiej zaplanować system DGP już w fazie projektowania, jednak istnieje możliwość wykonania instalacji w już istniejącym budynku. Ten sposób dogrzewania pomieszczeń sprawdzi się zarówno w domach piętrowych, jak i parterowych.

Najważniejsze zalety systemu DGP

System DGP zapewnia posiadaczom kominków szereg korzyści, dlatego też warto rozważyć montaż takiej instalacji w swoim domu. Przede wszystkim pozwala skutecznie rozprowadzać i dogrzewać pomieszczenia w budynku, dzięki czemu redukujemy koszty za ogrzewanie innymi źródłami ciepła. DGP działa wydajnie i sprawnie - wystarczy kilka minut, aby poczuć wzrost temperatury. W najchłodniejsze dni taka efektywność działania ma duże znaczenie. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań, pozwalających na wykorzystanie potencjału kominka - zarówno jego walorów estetycznych, jak i użytkowych.

Warto jednak wspomnieć o tym, że ogrzewanie kominkowe w systemie DGP - podobnie jak tradycyjny kominek - wymaga uzupełnienia na bieżąco. W przypadku nieobecności mieszkańców płomień wygaśnie, więc ciepło nie będzie rozprowadzane do pomieszczeń. Nie ma też możliwości precyzyjnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, chociaż istnieje możliwość ustawiania przepływów lub wyłączenia niektórych pomieszczeń z obiegu przy pomocy przepustnic. Co więcej, system DGP może być traktowany jako wspomagające źródło ogrzewania, ponieważ nie jest w stanie ogrzać wody.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło