Na co zwrócić uwagę, wybierając nowy wkład do starego komina?

list In: Aktualności On:

Podłączenie nowoczesnego urządzenia grzewczego w ramach remontu lub termomodernizacji budynku wymaga zadbania o dopasowanie do jego potrzeb istniejącej instalacji służącej do odprowadzania dymów albo spalin. Najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z odpowiedniego wkładu kominowego, który można umieścić wewnątrz istniejącego przewodu bez konieczności jego kosztownej i uciążliwej przeróbki. Dla sprawnej pracy systemu niezbędne okaże się jednak właściwe dopasowanie jego charakterystyki. Przekonajmy się, jakie typy wkładów są dostępne i sprawdźmy, jakie ich cechy mają kluczowe znaczenie dla dobrego funkcjonowania całości.

Jakie są rodzaje wkładów kominowych?

Wkłady kominowe składają się z łączonych ze sobą kształtek, które są wytwarzane z materiałów ceramicznych albo blachy stalowej. W przypadku wkładów metalowych używana jest klasyczna blacha żaroodporna, a zarazem nierdzewna, która idealnie nadaje się do urządzeń spalających paliwa stałe, a więc węgiel, w tym popularny ekogroszek albo drewno i wyroby powstające na jego bazie, również pellet i brykiety. Dla kotłów gazowych i olejowych stosuje się wkłady z blachy kwasoodpornej, która wytrzymuje kontakt z tworzącym się w kominie kondensatem, będącym mieszanką agresywnych chemicznie substancji.

Jakie parametry wkładu mają znaczenie?

Podstawowymi parametrami wkładu kominowego jest jego długość, która powinna być ściśle dopasowana do rozmiarów danego budynku, tak, żeby instalacja była w stanie uzyskać odpowiedni ciąg. Równie ważna okaże się średnica wkładu, zgodna z zapotrzebowaniem podłączonego urządzenia grzewczego podawanym przez jego producenta. Nie można też zapominać o przekroju, jeżeli komin jest zbyt wąski w stosunku do potrzeb, zamiast wkładu okrągłego można użyć wersji owalnej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło