Montaż systemu kominowego a odległość od materiałów łatwopalnych

list In: Aktualności On:

Montaż systemu kominowego musi przebiegać zgodnie ze wszelkimi normami i zasadami bezpieczeństwa. Jest to kwestia, która zawsze powinna być uwzględniana w pierwszej kolejności. Spośród wielu wytycznych z tego zakresu istotne jest m.in. zachowanie minimalnej odległości komina od materiałów łatwopalnych. Dlaczego jest to tak ważne? Co na ten temat mówią przepisy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

Dlaczego zachowanie bezpiecznej odległości od elementów łatwopalnych jest ważne?

Teoretycznie całkowicie zrozumiałe jest, dlaczego systemy kominowe powinny być oddzielone od elementów łatwopalnych. Warto jednak uświadomić sobie, jak duże ma to znaczenie dla bezpieczeństwa obiektu i wszystkich jego użytkowników. Z zasady wszystkie elementy ceramiczne czy stalowe, w tym żaro- i kwasoodporne wkłady kominowe, które pochodzą od sprawdzonych producentów i zostały prawidłowo zamontowane, gwarantują wysoką szczelność i niezawodność w różnych warunkach. Trzeba jednak uświadomić sobie, że w przypadku wystąpienia zapłonu sadzy, temperatura w kanale może przekroczyć nawet 1000°C. Jeśli komin zostanie nieodpowiednio zaizolowany (np. zwykłą wełną mineralną) lub nieodpowiednio wykonany, ryzyko pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla jest wysokie. Oprócz tego trzeba pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury w kominie może dojść do wzrostu temperatury elementów łatwopalnych znajdujących się w jego pobliżu. To również podnosi poziom ewentualnych zagrożeń.

Zalecana odległość systemu kominowego od elementów łatwopalnych

Jeśli w danym pomieszczeniu kominy sąsiadują z dużymi powierzchniami elementów łatwopalnych, konieczne jest zapewnienie odstępu zgodnie z przepisami. Należy przy tym uwzględnić również klasyfikację ogniową danego komina, która określana jest na podstawie obowiązujących norm. Deklarowana minimalna odległość od materiałów palnych określona jest w instrukcji montażu producenta. W większości przypadków dotyczy to określonych części konstrukcyjnych budynku (np. wykonanych z drewna), w tym zarówno nieosłoniętych, jak i osłoniętych. Przykładowo, klasyfikacja komina powinna zawierać informacje na temat minimalnej odległości od elementów łatwopalnych, takich jak np. drewniane belki stropowe czy konstrukcja dachowa.

Oprócz tego podczas montażu konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń adekwatnych do materiałów, z których został wykonany obiekt. W budynkach, w których ściany powstały z łatwopalnych materiałów budowlanych lub zawierają elementy palne (np. drewniane), należy zastosować odpowiednią izolację w celu przeciwdziałania krytycznemu nagrzewaniu się przegrody. Stąd też oprócz przestrzegania zasad bezpiecznej odległości trzeba też zadbać o profesjonalnie wykonany montaż systemu kominowego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło