Montaż przedłużenia komina krok po kroku

list In: Aktualności On:

Coraz częściej pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem kominów. Zmniejszenie ciągu kominowego ma związek m.in. z bardzo zwartą zabudową. W celu poprawy ciągu kominowego oraz uniknięcia jego zakłóceń, które mogą powodować niewystarczająca różnica temperatur, niskie ciśnienie atmosferyczne oraz bardzo silny wiatr, stosuje się przedłużenie komina za pomocą nasady kominowej. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinien przebiegać jej montaż.

W jakim celu przedłuża się komin?

Przedłużenie komina za pomocą jego nadbudowy lub znacznie tańszego i mniej problematycznego montażu nasady kominowej przeprowadza się w celu poprawy ciągu kominowego oraz jego stabilizacji m.in. w budynkach, które usytuowane są na terenach, gdzie wieją silne wiatry. Warto wiedzieć, że montaż nasady kominowej jest rozwiązaniem narzuconym odgórnie rozporządzeniem ministra infrastruktury, które dotyczy wszystkich budynków usytuowanych w II oraz w III strefie zagrożenia wiatrem. W praktyce oznacza to, że nasady kominowe powinny być stosowane m.in. w przypadku budynków usytuowanych w północno-zachodniej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Polsce, czyli na terenach nadmorskich, podgórskich i górskich. Są one obowiązkowe w przypadku ogrzewania domu kotłami, z których spaliny nie są usuwane w sposób mechaniczny.

Jak dobrać i zamontować przedłużenie komina?

Wybór nasady kominowej musi uwzględniać:

- odpowiednią średnicę przedłużenia komina,

- rodzaj spalanego paliwa,

- rodzaj nasady kominowej.

Niezbędne prace montażowe najlepiej powierzyć fachowcom, co pozwoli uniknąć nie tylko wadliwego działania przedłużenia komina, ale także niebezpieczeństw, które związane są z pracą na wysokości.

Montaż przedłużenia komina uwzględnia wybór nasady, której średnica nie jest mniejsza od średnicy przewodu kominowego. Równie ważny jest także kształt nasady oraz przewodu kominowego - w niektórych przypadkach może zajść konieczność zakupu specjalnego przejścia redukcyjnego, które pozwala połączyć różniące się pod względem kształtu elementy. Jeszcze na etapie wyboru przedłużenia komina musimy pamiętać o tym, aby było ono odporne na działanie wysokiej temperatury oraz substancji chemicznych, które mogą powstawać w procesie spalania różnych paliw. Sam montaż nasady kominowej uwzględnia jej przytwierdzenie do rury przewodu kominowego lub czapy komina. W tym celu stosuje się dwie odmienne techniki montażu, czyli obejmy lub kołki montażowe. Następnie konieczne jest odpowiednie wypoziomowanie przedłużenia komina. Miejsce łączenia elementów musi zostać w prawidłowy sposób uszczelnione.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło