Jakie trzeba ponieść koszty przy zakładaniu kominka?

list In: Aktualności On:

Większość osób planujących budowę albo gruntowny remont domu musi podjąć decyzję, jakie urządzenia grzewcze zostaną w nim zamontowane. Wśród rozwiązań cieszących się popularnością jest wyposażenie budynku nie tylko w kocioł centralnego ogrzewania czy ekologiczną pompę ciepła, ale również montaż nowoczesnego kominka. Choć nie może on być podstawowym źródłem ogrzewania, to znakomicie sprawdzi się jako jego uzupełnienie, pozwalające na wykorzystanie stosunkowo taniego i efektywnego energetycznie drewna, a jednocześnie zagwarantuje uzyskanie bardzo przyjaznej użytkownikom atmosfery, stanowiąc wspaniałą ozdobę pokoju dziennego. Przekonajmy się, co jest potrzebne do zainstalowania kominka, a zarazem co składa się na związany z jego założeniem koszt.

Kominek, czyli co?

Głównym elementem niezbędnym do zamontowania kominka będzie wkład, który stanowi palenisko, a zarazem staje się elementem grzejnym, który może przekazywać energię do opływającego go powietrza lub przepływającej przez tzw. płaszcz wody. Wkłady są dziś wyposażane w duże przeszkolone drzwiczki, poprawiające bezpieczeństwo oraz gwarantujące dobry widok na płonące drewno. Muszą one być obudowane zabudową z warstwą termoizolacji oraz wykończoną w sposób pasujący do aranżacji pomieszczenia np. wyłożoną kamieniem bądź płytkami. Ważne będą też kratki pozwalające na krążenie w obudowie powietrza czy instalacja, która rozprowadzi je po sąsiadujących pomieszczeniach. W kominkach z płaszczem wodnym potrzebne będzie też wykonanie specjalnej instalacji wraz z zabezpieczeniami.

System kominowy

Korzystanie z kominka wymaga odprowadzania spalin, konieczne będzie więc także założenie odpowiedniego wkładu kominowego, który wyprowadzi powstające dymy ponad dach. Może to być klasyczny wkład żaroodporny lub dwuścienny.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło