Jakie funkcje spełniają nasady kominowe?

list In: Aktualności On:

Instalacja kominowa to niezbędny element każdego budynku wyposażonego w dowolnego rodzaju palenisko. Dzięki niej powstające w wyniku spalania dymy mogą być sprawnie wyprowadzane poza budynek. W wielu przypadkach będzie ona jednak musiała zostać uzupełniona o nasadę kominową. W niektórych rejonach jej montaż jest nakazany przez obowiązujące przepisy. Przekonajmy się, dlaczego może się to okazać konieczne i sprawdźmy, jakie są rodzaje nasad i w jaki sposób działają.

Dlaczego nasady kominowe są potrzebne?

Wyprowadzanie dymów z komina odbywa się dzięki ciągowi kominowemu powstającemu wskutek różnicy ciśnień między ciepłymi spalinami a chłodniejszym powietrzem znajdującym się poza budynkiem. Ciąg może jednak ulec zakłóceniu, jeżeli wylot komina jest narażony na szybki ruch mas powietrza, co zdarza się często podczas niepogody, a także w wietrznych okolicach o specjalnym ukształtowaniu terenu – w górach, nad brzegiem morza i dużych zbiorników wodnych, jak również na wzniesieniu znajdującym się na odkrytym terenie. Zaburzenie ciągu kominowego sprawia, że dymy nie mogą swobodnie wydostawać się z komory spalania urządzenia grzewczego. Szukając ujścia, mogą więc trafiać do wnętrza pomieszczeń, co prowadzi nie tylko do powstania uciążliwych zabrudzeń, ale oznacza także, że szkodliwe i toksyczne produkty spalania mogą doprowadzić do zatrucia.

Jak działają nasady kominowe?

Nasady kominowe montuje się na zakończeniu instalacji kominowej. Za sprawą odpowiedniej konstrukcji mogą dbać o utrzymanie prawidłowego ciągu. Istnieją różne wersje nasad, które działają na kilka sposobów. Może to być wymuszanie przepływu z użyciem generatora ciągu, a więc mechanicznie albo elektrycznie napędzanego wentylatora. Innym rozwiązaniem są nasady obrotowe, w których obroty znajdującego się w nich ruchomego elementu o specjalnej geometrii generują podciśnienie zasysające spaliny. Oferowane są także nasady stałe, które zapobiegają zakłóceniom dzięki specjalnie ukształtowanemu wylotowi. Stosuje się też nasady samonastawne, które ustawiają się samoczynnie w osi wiatru, dzięki czemu dymy mogą się swobodnie wydostawać z przewodu kominowego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło