Jaką funkcję pełni trójnik w kominie?

list In: Aktualności On:

W celu bezpiecznego odprowadzania spalin z kotłów grzewczych i kominków stosuje się odpowiednio dobrane m.in. do rodzaju spalanego paliwa systemy kominowe. Jednym z elementów systemów kominowych są trójniki kominowe. Pełnią one ważną funkcję, dzięki której możemy m.in. uniknąć ryzyka zapalenia się sadzy w kominie oraz zmniejszenia ciągu kominowego, co grozi cofaniem się spalin do wnętrza budynku. Wyjaśniamy, czym jest trójnik kominowy i jakie ma zastosowanie.

Czym jest trójnik kominowy?

W celu podłączenia kotła grzewczego do przewodu spalinowego stosuje się różne elementy instalacyjne. Niezwykle ważny w tym przypadku jest wybór odpowiedniego wkładu kominowego, czyli prostej rury, którą umieszcza się w przewodzie kominowym. Chroni ona przed niszczeniem materiałów budowlanych wskutek działania wysokiej temperatury oraz substancji chemicznych, które wydzielają się w czasie spalania opału. Elementem wkładu kominowego są trójniki kominowe. Łączą one kocioł grzewczy z rurą, która umieszczona jest w kominie. Do wolnego końca trójnika podłączany jest kolejny trójnik, który służy w celu podłączenia bardzo ważnych elementów instalacji, czyli wyczystki i odskraplacza. Dzięki nim można w prawidłowy sposób zadbać o czystość komina. Trójniki kominowe są więc elementami montażowymi, które pozwalają na prawidłowe podłączenie kotła grzewczego i kominków do komina spalinowego, a także umożliwiają korzystanie z wyczystki i odskraplacza.

Trójnik kominowy a czyszczenie komina

Jak już zostało wspomniane, trójnik kominowy jest jednym z elementów stosowanych do podłączenia kotła grzewczego oraz kominków. Stanowi on część wkładu kominowego, pozwalając na podłączenie pieca do komina oraz podłączenie wyczystki i odskraplacza. Jako elementy systemu kominowego są one kluczowe dla utrzymania przewodów spalinowych w czystości. Wyczystka służy w celu zbierania oderwanych od ścianek przewodu kominowego w czasie jego czyszczenia cząstek stałych, czyli sadzy. W odskraplaczu gromadzi się natomiast kondensat powstający w wyniku skraplania się pary wodnej na powierzchni przewodu spalinowego. Te dwa elementy systemu kominowego umożliwiają bezpieczne korzystanie z komina oraz ułatwiają usuwanie z niego zanieczyszczeń. Gromadzące się w kominie zanieczyszczenia mogą doprowadzić do pożaru oraz zaburzać ciąg kominowy, skutkując cofaniem się spalin do wnętrza budynku.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło