Jak efektywnie palić w kominkach?

list In: Aktualności On:

Kominek w domu tworzy niezwykłą atmosferę. To nie tylko gustowny element wystroju wnętrza, ale urządzenie, które może pełnić funkcję grzewczą. Jeśli nie masz doświadczenia  w użytkowaniu kominka, przeczytaj poniższy wpis. Poznasz podstawowe zasady korzystania z kominków domowych. 

Wybór kominków jest bardzo duży. Do wyboru masz m.in. kominki panoramiczne, wolnostojące kominki dwustronne, kominki typu koza, kominki z płaszczem wodnym, kominki zewnętrzne, kominki na drewno. Jeśli zdecydujesz się na kominek na drewno i zastosujesz odpowiednią technikę spalania, możesz skutecznie ogrzać dom na kilka godzin bez konieczności częstego dokładania drewna. 

Ilość drewna, która będzie optymalna dla kominka, zależy od jego typu. Pierwszych wskazówek należy poszukać w instrukcji. Pamiętaj jednak, by zawsze używać drewna suchego. Najlepsze do tego celu jest drewno drzew liściastych: dębu, olchy, akacji, brzozy. Powinno ono być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu przynajmniej rok. Takie drewno pali się dłużej i wydziela mniejsze ilości sadzy niż drewno świeże.

 Kolejna ważna rzecz to zakup dobrej jakości wkładu kominowego, który umożliwia właściwe sterowanie dopływem powietrza. Następna zasada to stosowanie metody palenia „od góry”. Polega ona na odpowiednim ułożeniu drewna w kształcie piramidy. Na dole trzeba położyć największe i najgrubsze polana drewna, wyżej nieco mniejsze aż do szczytu, gdzie lądują najdrobniejsze kawałki drewna. Ważne jest także, by układać polana warstwami wzdłuż i w poprzek na przemian. Metoda ta sprawia, że dom lepiej się nagrzewa, a  emisja pyłów, dymu i smoły jest bardzo mała.  

Kominek jako element systemu grzewczego 

Kominek może być elementem instalacji, która ogrzewa powietrze lub wodę. Dystrybucja gorącego powietrza odbywa się poprzez rury, a w przypadku wody konieczne jest zastosowanie wkładu z płaszczem wodnym otaczającego komorę spalania, z którego nagrzana woda wędruje do grzejników. Aby zwiększyć efektywność rozwiązania, stosuje się sterowniki mikroprocesorowe. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło