Cover Image

Zasady postępowania w przypadku pocenia komina

Grudzień 3, 2019 - Czas czytania: 3 minut

Dosyć częstym problemem w wielu domach są charakterystyczne wykwity na kominie. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi. Oczywiście do pewnego momentu. W chwili, kiedy zacieki mają bezpośredni wpływ na estetykę komina, zaczynamy zastanawiać się co jest ich przyczyną oraz w jaki sposób możemy się ich pozbyć. Okazuje się jednak, że niekorzystny wygląd jest w tym przypadku najmniejszym problemem. Pocący się komin może być symptomem dużo poważniejszej awarii. Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się zjawisku pocenia na kominie oraz poznać sposoby walki z jego objawami.

Czym jest pocenie komina?

W pierwszej kolejności warto pokusić się o zdefiniowanie tego zjawiska. Pocenie się to problem kominów zamontowanych na ścianie zewnętrznej. Objawia się ono w postaci charakterystycznych wykwitów, które obejmują zewnętrzne ściany. Powstają one w wyniku skraplania się wilgoci. Zjawisko to zachodzi w momencie, kiedy podczas spalania paliw powstaje para wodna. W wyniku różnicy temperatur osadza się ona na ścianach komina. Najczęściej zjawisko to ma miejsce podczas spadku temperatury powietrza. Wtedy para wodna skrapla się na najmniej ocieplonej części komina.

W większości przypadków pocenie się komina możemy zauważyć na najbardziej wystających elementach, które są najgorzej ocieplone.

Jakie są przyczyny pocenia się komina?

Kominy zewnętrzne o niewłaściwej konstrukcji stają się bardzo podatne na proces pocenia się. Ponadto duży wpływ na pojawienie się tego zjawiska ma również niewłaściwy wkład kominowy. Wybierając elementy niskiej jakości narażamy się na późniejsze problemy ze zjawiskiem pocenia się komina. Istotną przyczyną może być również niewłaściwa izolacja komina. W takiej sytuacji nawet zmiana opału nie będzie w stanie uporać się z problemem. Jedynym wyjściem z sytuacji może okazać się przebudowa komina.

Konsekwencje użytkowania pocącego się komina mogą być bardzo poważne. Może dojść do awarii całego przewodu kominowego lub niewłaściwego odprowadzania spalin. Reagując natychmiast po zauważeniu niepokojących objawów jesteśmy w stanie uniknąć kosztownych napraw lub obniżenia wydajności grzewczej całej instalacji.

Jak zapobiegać poceniu się komina?

Jak doskonale wiadomo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Ta zasada sprawdza się również w przypadku zjawiska pocenia się komina. Co zrobić w przypadku, kiedy komin zewnętrzny zaczyna się pocić? W pierwszej kolejności należy przeczyścić przewody kominowe. Najlepiej również zmienić sposób palenia oraz wybierać paliwo lepszej jakości. Bardzo efektywna może być dodatkowa izolacja komina. Montaż wkładu kwasoodpornego również może pomóc w usunięciu objawów pocenia się.

Pocenie się komina na początku nie wygląda zbyt groźnie. Bardzo szybko może jednak obniżyć estetykę całego budynku i wydajność systemu ogrzewania w domu. Dlatego obserwując pierwsze objawy warto natychmiast podjąć kroki zmierzające do usunięcia problemu.

 

Wróć do bloga