Cover Image

Wybór kominka DGP. Na co zwrócić uwagę?

Wrzesień 9, 2020 - Czas czytania: 3 minut

Coraz częściej poszukujemy sposobów na oszczędne ogrzewanie. Jednym z nich jest wybór kominka, który pozwoli na ogrzanie większej przestrzeni, a nie jedynie pomieszczenia, w którym jest on zamontowany. System dystrybucji gorącego powietrza pozwala na rozprowadzenie ciepła do wielu pomieszczeń oraz zyskanie komfortu cieplnego przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kominek DGP.

Co to jest system DGP?

DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza, to chętnie wybierany sposób ogrzewania domu. Pozwala on na rozprowadzenie wytwarzanego przez kominek ciepła do różnych pomieszczeń. Transport ciepłego powietrza odbywa się za pomocą wykonanej instalacji kanałów, które rozchodzą się od obudowy kominka do wszystkich pomieszczeń. Kominek powietrzny, bo tak również nazywany jest kominek DGP, może działać w sposób grawitacyjny lub wymuszony, co jest zależne m.in. od wielkości ogrzewanego domu lub mieszkania.

Wybór kominka DGP - co trzeba wiedzieć?

System dystrybucji gorącego powietrza wymaga wykonania planu oraz odpowiedniego wyboru wszystkich elementów instalacji grzewczej. Jej kluczowym elementem jest oczywiście przeznaczony do zabudowy wkład kominkowy. Najlepiej zdecydować się na ten system ogrzewania domu na etapie jego budowy, co pozwoli uniknąć generalnego remontu oraz umożliwi optymalne dopasowanie miejsca instalacji kominka. Możemy wykorzystać każdy przeznaczony do zabudowy wkład kominkowy, jednak musi być on dopasowany pod względem mocy grzewczej do kubatury ogrzewanej przestrzeni. Wkład kominkowy powinien być też wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Równie ważny jest wybór elementów instalacji, która będzie rozprowadzała ogrzane powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Kanały grzewcze muszą mieć odpowiednią średnicę oraz długość. Gdy długość przewodów, którymi będzie płynęło ciepłe powietrze, wynosi powyżej 3 metrów, konieczna jest instalacja aparatu nawiewnego, który zasysa i tłoczy ogrzane powietrze do poszczególnych pomieszczeń.

Wszystkie elementy systemu dystrybucji ciepłego powietrza muszą cechować się wysoką jakością. W celu dystrybucji ciepłego powietrza stosuje się elementy odporne na działanie wysokiej temperatury, które muszą mieć odpowiedni przekrój. W przypadku systemu grawitacyjnego niezbędna jest też instalacja nasady kominowej, której zadaniem jest wytworzenie odpowiedniego ciągu.

Wróć do bloga