Cover Image

Rdzewienie komina ze stali nierdzewnej. Czy to możliwe?

Październik 14, 2020 - Czas czytania: 4 minut

Pojawienie się rdzy na kominie ze stali nierdzewnej, czyli stali kwasoodpornej, to częsty skutek nieprawidłowego użytkowania komina lub wadliwego montażu wkładu kominowego. Choć stal nierdzewna odporna jest na korozję, to w wyniku popełniania pewnych błędów, może rdzewieć, co skutkuje koniecznością wymiany wkładu kominowego. Poznaj 3 częste przyczyny rdzewienia komina ze stali nierdzewnej.

Komin ze stali nierdzewnej - dlaczego zaczyna korodować?

Stal nierdzewna to jeden z materiałów, z którego powstają wkłady kominowe. O ich odporności na korozję decyduje powstawanie na powierzchni chromowanej tzw. warstwy pasywnej. Wytwarza się ona podczas kontaktu powierzchni wkładu kominowego z tlenem atmosferycznym. Uszkodzenie warstwy pasywnej, które powodowane jest działaniem różnych czynników to główny powód pojawienia się rdzy.

Co powoduje rdzewienie komina ze stali nierdzewnej?

Czynniki, które wpływają na pojawienie się korozji, możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich są czynniki bezpośrednio związane z nieprawidłowym montażem wkładu kominowego. Drugą grupę stanowią czynniki związane z nieprawidłowym użytkowaniem pieca grzewczego lub kominka, które uwzględniają palenie nieodpowiednim opałem oraz wpływające na uszkodzenie wkładu kominowego sposoby czyszczenia komina.

3 częste przyczyny rdzewienia komina ze stali nierdzewnej:

Po pierwsze: spalanie nieprawidłowo dobranego opału

Niska jakość węgla, palenie miałem węglowym, mokrym drewnem oraz spalanie odpadków w piecu lub kominku to częste przyczyny rdzewienia wkładu kominowego ze stali nierdzewnej. Podczas spalania niskiej jakości opału oraz domowych odpadków np. opakowań z plastiku i materiałów łączonych (karton i aluminium, karton i plastik) wytwarzają się silnie toksyczne i żrące substancje, które powodują korozję.

Po drugie: nieprawidłowe czyszczenie komina

Komin ze stali nierdzewnej nie może być czyszczony za pomocą stalowych szczotek niskiej jakości. Są one tanie, jednak mogą powodować uszkodzenia i przyśpieszać pojawienie się korozji. Równie szkodliwe dla kominów ze stali nierdzewnej jest stosowanie katalizatorów spalania, które ułatwiają usuwanie sadzy. Do czyszczenia kominów ze stali nierdzewnej trzeba używać szczotek ze stali szlachetnej, a niezbędne prace najlepiej powierzyć kominiarzowi.

Po trzecie: nieprawidłowy montaż wkładu kominowego

W tym przypadku możemy wyróżnić kilka częstych błędów podczas montażu wkładu kominowego, które wpływają na jego rdzewienie. Zaliczamy do nich m.in.:

  • nieprawidłowe łączenie elementów wkładu kominowego, które są wykonane z różnych materiałów,
  • brak izolacji wystającej ponad dach części przewodu kominowego,
  • cięcie stali za pomocą nieprawidłowo dobranych narzędzi, które uszkadzają warstwę ochronną
  • lub zastosowanie obejm i nitów z niewłaściwie dobranych materiałów.
Wróć do bloga