Cover Image

Najważniejsze elementy systemów kominowych

Sierpień 26, 2019 - Czas czytania: 2 minut

Budowa komina wiąże się z koniecznością zainstalowania wielu elementów składających się na kompletną instalację. Obecnie coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych kominów murowanych z cegły i decyduje się na skorzystanie z gotowych rozwiązań modułowych. Systemy kominowe to oferowane przez różnych producentów zestawy wszystkich części niezbędnych do wykonania instalacji odprowadzającej spaliny z kotła, pieca lub kominka. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy jakie elementy wchodzą w skład takich systemów.

 

Konstrukcja systemu kominowego

Systemy kominowe są oferowane w różnych wariantach. Dostępne są rozwiązania wykorzystujące przewody wykonane z ceramiki oraz takie, gdzie używa się różnych rodzajów stali. Ich konstrukcja jest jednak bardzo zbliżona. Obejmuje ona wkład, który odpowiada za transport spalin oraz obudowę, która zapewnia sztywność i ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych.

Obudowa komina systemowego to najczęściej specjalnie przygotowane pustaki. Często mają one otwór, w którym umieszcza się wkład i specjalne wnęki wentylacyjne. Dzięki nim wraz z kominem można wykonać przewody wentylacyjne.

Wkłady kominowe to specjalnie przygotowane kształtki, pozwalające na wykonanie instalacji o wybranym przekroju i wysokości. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy, m.in.: skraplacz kondensatu, wyczystkę wraz z drzwiczkami, odcinki rur, trójnik do przyłączenia czopucha, kształtki pozwalające na ewentualną zmianę biegu wkładu oraz osłonę wylotu wkładu.

W przestrzeni między wkładem kominowym a obudową w wielu przypadkach jest umieszczana specjalna warstwa termoizolacji. Ogranicza ona wychładzanie się komina, pozwalając na zachowanie prawidłowego ciągu.

Zazwyczaj w skład systemów kominowych wchodzą również materiały niezbędne do montażu całości, np. uszczelniacze, zaprawy do ustawiania obudowy czy rozmaite akcesoria w postaci kratek wentylacyjnych.

Do kotłów z zamkniętymi komorami spalania są oferowane przewody, w których w środku umieszczony jest normalny wkład kominowy, a na zewnątrz, chroniona dodatkową metalową osłoną, znajduje się pusta przestrzeń tworząca kanał wentylacyjny. W ten sposób powietrze potrzebne do pracy kotła jest dostarczane tą samą instalacją.

Wróć do bloga