Cover Image

Na czym polega pocenie się komina?

Wrzesień 5, 2019 - Czas czytania: 3 minut

Eksploatacja komina powinna przebiegać przy możliwie jak najmniejszej liczbie interwencji ze strony użytkownika. By tak mogło być, warto dbać o okresowe przeglądy kominiarskie i dokładne czyszczenie, szczególnie, jeśli używamy kotła opalanego paliwami stałymi. Komin musi być również w dobrym stanie technicznym, bez uszkodzeń, którymi dym może przedostawać się do wnętrza budynku. Kluczem do tego, by komin spełniał wszystkie nasze oczekiwania, a przy tym nie sprawiał nam dodatkowych kłopotów, jest jego właściwy dobór uwzględniający specjalne wymagania. Jeśli o to nie zadbamy i np. przy wymianie kotła na bardziej nowoczesny nie dopasujemy instalacji kominowej, może nas spotkać wiele niespodzianek, jak choćby w przypadku pocenia się komina. Sprawdźmy, na czym ono polega i jak można mu zaradzić.

 

Jakie czynniki powodują pocenie się komina?

Pocenie się komina zwykle polega na powstawaniu na ścianach przylegających bezpośrednio do instalacji kominowej bardzo brzydko wyglądających i często cuchnących plam. Powstają one wskutek wnikania w strukturę muru różnego rodzaju związków chemicznych, zawierających siarkę, azot lub węgiel. W wielu przypadkach są to silne kwasy, których usunięcie jest bardzo kłopotliwe, a często wymaga rozebrania części ścian i instalacji kominowej.

Pocenie się komina jest spowodowane tym, że w przewodzie kominowym panuje zbyt niska temperatura. Chodzi o to, że opuszczające piec spaliny, są zbytnio wychłodzone. Sprzyja to skraplaniu się części substancji i osadzaniu się powstałej cieczy na ściankach komina. Ze względu na to, że substancje te mają bardzo niszczące działanie, zwykle uszkadzają one cegły z których wykonano komin i przenikają w głąb muru, prowadząc do nieodwracalnych zniszczeń.

 

Kiedy może pojawić się pocenie?

Pocenie zdarza się najczęściej w sytuacji, gdy do starej instalacji kominowej podłączamy  nowy kocioł. Problem zazwyczaj dotyczy kominów murowanych, jednak może zdarzyć się także w przypadku uszkodzonych wkładów ceramicznych lub stalowych. Trzeba pamiętać, że ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest szczególnie duże, gdy wymieniamy kocioł węglowy lub opalany drewnem na kocioł gazowy lub olejowy, a także na nowoczesne kotły na paliwa stałe, które odzyskują dużą ilość ciepła ze spalin. W takim przypadku trzeba zawsze pamiętać o kontroli i ewentualnej wymianie wkładu lub też jego instalacji.

Wróć do bloga