Cover Image

Kryteria wyboru wkładu kominowego

Wrzesień 5, 2019 - Czas czytania: 3 minut

System ogrzewania to nie tylko wydajny i dobrze działający kocioł i odpowiednio zainstalowane grzejniki, ale także sprawny system odprowadzania spalin. Związki powstające przy spalaniu opału podczas produkcji ciepła zawierają sporą ilość szkodliwych substancji, w tym silnie trujący czad. Ogrzewając budynek, musimy być pewni, że powstające spaliny nie przedostają się do jego wnętrza. Najlepszym sposobem, by zyskać gwarancję, że wszystko będzie funkcjonowało prawidłowo, jest instalacja właściwego wkładu kominowego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym należy się kierować przy jego wyborze i na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

 

Budowa czy remont instalacji?

Ważnym kryterium wyboru jest to, czy szukamy elementów instalacji kominowej do nowo budowanego domu, czy też przeprowadzamy modernizację istniejącego komina. W tym pierwszym przypadku możemy się zdecydować na kompletny system kominowy obejmujący obudowę, która stanowi stelaż i osłonę całej instalacji oraz wkład kominowy. Do wyboru mamy wkłady stalowe oraz ceramiczne. W sytuacji, w której remontujemy stary komin, możemy zdecydować się na zakup jedynie wkładu kominowego. Także tu możemy zdecydować się na wkład ceramiczny lub stalowy. Jeśli wybierzemy stal możemy zdecydować się na wkład sztywny bądź elastyczny. Sprawdzi się on w przypadku, gdy przewód starego komina jest niezbyt równy.

 

Rodzaj kotła centralnego ogrzewania, pieca lub kominka

Przy wyborze wkładu kominowego bardzo ważny jest rodzaj używanego przez nas urządzenia do pozyskiwania ciepła. Jeśli używamy sprzętu opalanego paliwami stałymi, czyli węglem, drewnem lub innym rodzajem biomasy powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość temperaturową wkładu. Dobrym pomysłem będzie wkład żaroodporny. Jeśli natomiast mamy zainstalowany kocioł gazowy lub olejowy ważna będzie kwasoodporność wkładu, ze względu na powstający w kominie kondensat. Składa się on ze skraplającej się wody wraz z różnego rodzaju kwasami, m.in. siarkowym lub azotowym, które mogą uszkodzić wewnętrzną powierzchnię komina.

Jeśli nasz kocioł posiada zamknięta komorę spalania dobrym rozwiązaniem może być wybór wkładu dwufunkcyjnego, który swoją wewnętrzną częścią odprowadza spaliny. Przestrzeń między dwiema powłokami wewnętrzną i zewnętrzną, która znajduje się w tego rodzaju wkładzie, jest zaś używana do dostarczania powietrza potrzebnego do pracy kotła.

Przy wyborze wkładu liczy się też naturalnie jego średnica, która musi odpowiadać tej, która jest wymagana przez producenta kotła.

Wróć do bloga