Cover Image

Kominek w drewnianym domku a kwestie bezpieczeństwa

Sierpień 27, 2020 - Czas czytania: 3 minut

Prawidłowo dobrany i zamontowany kominek nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców drewnianego domu. Rozwiązanie to stosuje się od wielu wieków, jedna trzeba pamiętać, że drewno należy do materiałów łatwopalnych, więc montaż kominka wymaga przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Określają one m.in. sposób izolacji termicznej oraz dobór odpornego na działanie wysokich temperatur systemu kominowego.

Dlaczego warto zdecydować się na kominek?

Kominek spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także znajduje praktyczne zastosowanie. Dzięki kominkowi możemy dogrzać pomieszczenie, w którym się on znajduje oraz zyskać efektywne ogrzewanie w całym domu. Nowoczesne kominki pozwalają na rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach bez ryzyka strat cennej energii. Zarówno tradycyjne, obudowane kominki, jak i coraz bardziej popularne piece wolnostojące mogą być użytkowane w domach drewnianych, jednak trzeba pamiętać o ich prawidłowej instalacji i zabezpieczeniu konstrukcji budynku przed pożarem. Rozwiązania stosowane na etapie budowy i podłączania kominka m.in. wybór rodzaju kominka, materiałów budowlanych, izolacji termicznej i wkładu kominowego są kluczowe dla bezpieczeństwa pożarowego budynku oraz zdrowia i życia jego mieszkańców. 

Montaż kominka w domu drewnianym - o czym trzeba pamiętać? 

Zaprószeniu ognia sprzyja nie tylko nadmierne nagrzewanie się wkładu kominowego i negatywne oddziaływanie wysokiej temperatury na elementy konstrukcyjne budynku m.in. ściany działowe i przewody kominowe. Równie ważny jest wybór rodzaju kominka i zabezpieczenie jego otoczenia przed iskrami, które wydobywają się z paleniska. W domu drewnianym najlepszym z dostępnych rozwiązań jest zamknięty kominek; wokół niego należy odpowiednio zabezpieczyć podłogę i pamiętać o zachowaniu prawidłowej odległości pomiędzy paleniskiem i elementami wyposażenia domu. Pożary spowodowane wadliwie działającymi kominkami często związane są z nieprawidłową instalacją kominka oraz zaniedbywaniem niezbędnych przeglądów technicznych instalacji, które uwzględniają m.in. systematyczne czyszczenie przewodów kominowych, sprawdzanie szczelności wkładu kominkowego i dbanie o prawidłowe działanie wentylacji. Decydując się na kominek w domu drewnianym, trzeba pamiętać o:

  • wyborze wysokiej jakości wkładu kominowego,
  • wyborze odpowiedniego systemu kominowego,
  • prawidłowej izolacji termicznej wkładu kominowego,
  • zabezpieczeniu otoczenia kominka i jego prawidłowym użytkowaniu.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo najwyższej jakości wkłady kominkowe i systemy kominowe. Służymy swoim doświadczeniem, doradzając optymalnie dopasowane rozwiązanie do Państwa indywidualnych potrzeb.

Wróć do bloga