Cover Image

Dobór komina, a piec na pellet

Lipiec 15, 2020 - Czas czytania: 2 minut

Ekologiczne piece na pellet cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki spalaniu biomasy możliwe jest nie tylko ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, ale także zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Wymiana pieca na ekologiczny kocioł wymaga jednak odpowiedniego przygotowania przewodów kominowych. Wyjaśniamy, jaki wkład kominowy jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku pieca na pellet.

Jak dobrać komin do rodzaju pieca?

 Elementy niezbędne do sprawnego funkcjonowania pieca muszą być dobrane do rodzaju spalanego paliwa. Jest to kluczowe kryterium ze względu na warunki, z jakimi musi mierzyć się zastosowany wkład kominowy oraz kwestie bezpieczeństwa, czyli zabezpieczenie przed wydostawaniem się spalin z wnętrza systemu kominowego. Aby piec działał w sposób prawidłowy i gwarantował komfort cieplny niskim kosztem, konieczny jest wybór wysokiej jakości wkładu kominowego. Tylko wówczas możliwe będzie wykorzystanie mocy grzewczej pieca oraz uniknięcie problemów, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu mieszkańców.

Nowoczesne wkłady kominowe zapewniają wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie pod warunkiem, że zostaną prawidłowo dobrane. Oprócz rodzaju spalanego paliwa konieczne jest także wzięcie pod uwagę przekroju komina, który wpływa m.in. kształt przewodu kominowego.

Jaki komin sprawdzi się w przypadku pieca na pellet?

Podczas wyboru komina do pieca na pellet trzeba kierować się przede wszystkim odpornością dostępnych systemów kominowych na działanie wysokich temperatur. Z tego względu najlepszym wyborem, który zagwarantuje pełne bezpieczeństwo i bezproblemowe użytkowanie instalacji centralnego ogrzewania oraz wolnostojących kominków na pellet, jest zakup wkładu kominowego z materiałów żaroodpornych. Rozwiązanie to stosowane jest także w przypadku innych rodzajów opału np. drewna i doskonale się sprawdza, gwarantując pełne wykorzystanie mocy grzewczej pieca oraz bezpieczeństwo użytkowania. Równie ważny jest wybór kształtu wkładu kominowego, który musi zostać dopasowany do przekroju przewodów kominowych. W przypadku kominów o przekroju prostokątnym jedynym rozwiązaniem jest zakup wkładu kominowego okrągłego. W kominach o przekroju prostokątnym stosuje się wkłady kominowe owalne. Klienci naszego sklepu mogą liczyć na fachowe doradztwo, dzięki któremu wybór odpowiedniego systemu kominowego nie będzie stanowił żadnego problemu.

Wróć do bloga