Cover Image

Co wpływa na cenę wkładu kominowego?

Listopad 2, 2019 - Czas czytania: 3 minut

Zakup odpowiedniej instalacji kominowej może być poważnym kosztem w budżecie budowy czy modernizacji domu. Wiele osób zastanawia się, jak w możliwie największym stopniu ograniczyć konieczne wydatki i decyduje się na zakup najtańszego systemu dostępnego na rynku. Nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie, ponieważ trzeba pamiętać, że wkłady kominowe to zakup na lata a ich wymiana wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dość złożonych prac remontowych. Kupując wkład, warto więc zwracać uwagę nie tyle na cenę, co na jej stosunek do jakości i trwałości komina. Sprawdźmy, jakie elementy mają wpływ na cenę wkładu kominowego.

 

Cena wkładu kominowego a jego trwałość

Kominy są dostępne w różnych wariantach. Mogą to być zarówno kompletne systemy składające się z wkładu i jego obudowy stanowiącej element nośny lub w postaci samego wkładu używanego zwykle przy modernizacjach istniejących kominów ceglanych. W obu przypadkach możemy się zdecydować na wkład stalowy lub ceramiczny. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz grono zagorzałych zwolenników.

 

Niezależnie od rodzaju wkładu decydujący wpływ na jego trwałość ma rodzaj wykorzystanego materiału oraz jakość wykonania. Jeśli chodzi o kominy stalowe to muszą one być robione ze stali o właściwych parametrach użytkowych, dopasowanych do rodzaju zamontowanego kotła. W przypadku urządzenia spalającego paliwa stałe powinna być to stal o właściwościach żaroodpornych, wytrzymała na bardzo wysoką temperaturę. Dym wydostający się z tego typu kotłów jest bardzo gorący i mocno rozgrzewa wkład.

 

Dla kotłów na gaz lub olej kluczową cechą jest odporność na składniki kondensatu. Dlatego wkłady stalowe przeznaczone do tego rodzaju urządzeń powinny być zrobione ze stali kwasoodpornej.

 

Wkłady ceramiczne mogą być odporne zarówno na wysoką temperaturę, jak i na działanie kwasów obecnych w kondensacie. Kluczową sprawą jest jednak wybór wkładu, którego producent przestrzega reżimów technologicznych przy wypalaniu kształtek i zabezpieczaniu ich powierzchni. Warto więc w takim przypadku kierować się renomą konkretnego wytwórcy.

 

Przy kominach stalowych duże znaczenie dla trwałości wkładu ma grubość użytej blachy. Im jest ona grubsza, tym trudniej o jej przepalenie lub uszkodzenie przez agresywne składniki kondensatu.

 

Kolejnym czynnikiem, który przekłada się zarówno na cenę jak, i na trwałość wkładu jest jakość jego wykonania i to, czy wszystkie elementy dają się bardzo dokładnie spasować. Dzięki temu można łatwo uniknąć ryzyka pojawienia się nieszczelności przy montażu.

 

Ważnym składnikiem wpływającym na cenę jest też ilość i jakość oferowanych akcesoriów. Chodzi tu np. o osłony zapobiegające dostawaniu się wody do wnętrza komina, drzwiczki wyczystek, spusty kondensatu czy akcesoria do uszczelniania przepustów dachowych.

Wróć do bloga