Cover Image

Cechy kominów dwuściennych

Październik 1, 2019 - Czas czytania: 3 minut

Używanie kotłów lub kominków czy pieców grzewczych przeznaczonych do uzyskiwania ciepła i podgrzewania ciepłej wody użytkowej wymaga odpowiedniego systemu kominowego, który sprawnie i bezpiecznie odprowadzi na zewnątrz powstające produkty spalania w postaci dymu lub spalin. W większości budynków rolę tą pełni zazwyczaj murowany komin. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wymaga on modernizacji w związku ze swoim zużyciem czy wymianą kotła na bardziej nowoczesny. Często pojawia się także sytuacja, w której kotłownia do centralnego ogrzewania jest urządzana w budynku, w którym wcześniej nie było instalacji kominowej. W takich przypadkach wartą rozważenia alternatywą jest zastosowanie zewnętrznego komina dwuściennego. Zobaczmy, czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jakie są cechy kominów dwuściennych.

Kominy zewnętrzne

Komin zewnętrzny to rozwiązanie, które ma wiele zalet. W przypadku, gdy zachodzi konieczność modernizacji istniejącej instalacji kominowej, wybór komina zewnętrznego powoduje znaczne uproszczenie prowadzonych prac i skrócenie ich czasu i kosztów. Kiedy decydujemy się na założenie ogrzewania, np. w budynku gospodarczym czy produkcyjnym, komin zewnętrzny oznacza łatwą instalację, która ogranicza prace wewnątrz obiektu i wymaga jedynie wyprowadzenia czopucha.

Komin zewnętrzny jest też ciekawą alternatywą dla nowo projektowanych budynków, ponieważ przyczynia się do oszczędności miejsca wewnątrz budynku. Może to być bardzo interesujące rozwiązanie szczególnie w budynkach o małej powierzchni użytkowej. Taki wybór sprawa również, że koszty całej inwestycji będą niższe.

 

Budowa komina dwuściennego

Komin dwuścienny jest zbudowany z dwóch powłok wykonanych z blachy oraz warstwy termoizolacji. Powłoka zewnętrzna jest wykonana z materiału, który jest zabezpieczony przed wpływem warunków zewnętrznych. Często robi się ją z blachy nierdzewnej lub ocynkowanej. Powłoka wewnętrzna ma za zadanie wyprowadzać spaliny i być odporna na ich działanie. W zależności od typu kotła i składu powstających gazów musi więc wytrzymywać kontakt z agresywnymi substancjami chemicznymi (kotły gazowe i olejowe) lub wysoką temperaturą (kotły na paliwa stałe). Zadaniem warstwy termoizolacji jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury powłoki wewnętrznej i ochrona przed wyziębieniem komina i ochładzaniem spalin, a także zabezpieczenie powłoki zewnętrznej przed zbytnim rozgrzaniem.

Wróć do bloga